Kakaduan
27-09-2005, 12:49
På tomten jag har ett gammalt, mycket vackert, päronträd. Tyvärr är det gråpäron och jag tycker inte om den sorten, men trädet är vackert!
I alla fall bär trädet vissa år mycket frukt och det skulle vara roligt att kunna ge bort päron eller kanske lägga in, men de är så fula. Små, knöliga och deformerade. Trädet har lite svarta fläckar på bladen, men inte mycket. Har beskurit då och då men varit försiktig.
Någon som vet vad det kan bero på och vad man eventuellt kan göra åt det?
Kakaduan
Gunvor Nilsson
27-09-2005, 14:04
Dina päron har förmodligen
stensjuka en virussjukdom eller ett insektsangrepp. Hör med en handelsträdgård om det finns någon kemikalie som kan ta kål på angreppen. Och går det inte att bota så får du väl behålla trädet för dess skönhets skull!
/Gunvor
Åsa, mälardalen zon 2
27-09-2005, 14:42
Det finns mycket som kan orsaka knöliga päron ex.
virus (inga botemedel finns)
frostskador
insektsskador från ex. löss och stinkflyn
borbrist
(för tätt träd och dålig kartgallring tycker jag också brukar gunna ge mindre och mer knöliga päron.)
Stencellsjuka (stensjuka) innebär att det blir hårda partier inuti frukten som är oätliga, sorter som är extra mottaglig för detta är:
Anjou, Bonne Louise, Conference, Greve Moltke, Doyenne du Comice, Pierre Corneille och Williams.