Full version: sockerärt
slisk
nu har mina sockerärter börjat blomma, hur ska jag bara mig åt för att polinera? pensel, fläkt eller helt enkelt bara skaka växterna lite då och då?
Gåsis
Har du dina sockerärter inomhus? Annars sköter det sig själv med pollinering. Annars kanske är det ännu nog varmt ute för att låta dem stå där ett tag och träffa några insekter.

/Åsa
slisk
jag bor i lägenhet så ja dom står inne, nu har det varit några varma dar men jag är rädd att dom dör om jag ställer ut dom, för nån vecka sen var det 4+ när jag gick upp, dom är vana vid 22-28 respektive 16-21
slisk
för er som undrar så verkar det funka att inte göra nånting, jag har skrödat ett par sockeräret och det är en del på gång
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon