fiffigafrun
02-10-2005, 21:28
Är det lämpligt? Har för mig att jag lästa att båda ska gå bra att övervintra inomhus, ljust och inte för varmt. Daturan (spiklubban) hade liksom fått en dahlialiknande knöl men jag har den i kruka nu. Är det ok?
wolkenkrabber
02-10-2005, 22:48
daturor är ettåriga så vitt jag vet, om du inte har tagit frön kan du få av mig, jag har mängder tillövers,
passionblomman kan du ställa svalt och ljust och klippa ner till våren,
dahlian kan jag inte uttala mig om
kryddan
03-10-2005, 08:36
Passionsblomma har jag övervintrat med bra resultat. Hade den i vårt sovrum som är lite svalare än resten av huset, men trots allt runt 15 grader. Såg lite trist ut men tog sig fint till våren.
Palettblad tror jag i princip du kan sköta som vanlig krukväxt inomhus, men det vet säkert någon annan bättre
jessica zon6
03-10-2005, 09:04
Palettbladet kan övervintras inomhus,eller ta sticklingar på,det gör jag.
Daturan har jag många frön över om du vill ha på söndag kanske?Dom är ju så smidig att så tidigt på våren.
Passionsblomma kommer jag ihåg att min mormor hade som krukväxt då jag var liten, kanske med lite extraljus som mörkast?
MVH Jessica
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.