Full version: Mango
Hans i Mälardalen
Jag har planterat några Mangokärnor. Jag placerade en påse på krukan och ställde den på elementet. Nu har den första lilla plantan tittat upp och då ställde jag krukan på fönsterbrädet för att den skulle få ljus. Den är ca 2 cm. Min fråga är nu: Ska jag låta påsen sitta kvar eller ska jag ta av den nu när plantan har kommit upp?

Mkt tacksam för svar!
MvH biggrin.gif
Mia S
Kul att du har lyckats. Det är inte alltid så lätt. Jag skulle råda dig till att försöka ha den i plastpåsen så länge som möjligt men med hål i men så att den inte hamnar i drag eller så. För de är ganska känsliga för kalluft. Alternativt att du har någon slags "växthus" till den.

Jag har en som är ca 30 cm hög men som är lite ledsen för bladen hänger lite men växer ändå.

Lyckat till
Mia S rolleyes.gif
Hans i Mälardalen
Tack! biggrin.gif
Petronella
Hejsan !
Har också provat sätta mango & lyckades nu i våras. Det tog en himla tid innan skottet kom fram.
Nu under sommaren fick den bo i växthuset & flyttade in till fönsterbräda i söderläge nu i början av oktober. Sedan dess har 4 nya blad kommit,så nu är väl plantan ca 15-20 cm. hög med 12-14 blad.
Har märkt att blad som kommer fram i början är hängande & rödaktiga för att sedan bli mer & mer gröna & ställer sig mer normalt.
Har även provat sätta avokado. Har lyckats få en planta som i dag är 3 år gammal. Den är som ett mindre träd idag - funderar på att låta den funka som julgran iår ! biggrin.gif

MVH
-- Petronella --
abborrmaster
jag planterade en mango för så lite som fyra dagar sedan, i en kruka med jord. Denna står dock inte på element men tryckt till elementet, så krukan vidrör altså elementet. Bör jag byta plats till PÅ elementet och bör jag dessutom sätta en påse över?

Jag lekte pionjär men om folk kan det här e jag taxam för lite händig info.

/Simon
Petronella
Simon !
Bered dig på en lååång väntan huh.gif
- det tar minst ett par månader innan det händer något med den stora kärnan !
Jag gav mer eller mindre upp innan det hände något i krukan. Se bara till att det inte blir för fuktigt så att jorden möglar. Placera gärna i varmt läge med plastpåse över krukan som har ventilationshål lite här & där.
När väl skottet kommit upp så gäller ljus placering.
Det är bara att vänta !

-- Petronella --
abborrmaster
okej det var värdefull info! Man tackar!
/Simon
joli
Hmm... så ma måste vänta... *suck*
Jag hade väl inte tålamod... får prova igen...
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon