Anki V
Varje år till Nobelfestligheterna så lagar jag god mat med lite vin, dukar fint med helgdagsservisen, kristallen, linneservetter och bänkar mig framför TV.n. rolleyes.gif

Förra årets Nobelmiddag bestod hos mig av sprödbakad torskfilé, pressad potatis och vitvinssås. Till dessert blev det Åkerbärsparfait och knäckfarn.

Allt som oftast har jag varit ensam med mina tokerier men när döttrarna bodde hemma så fick de också lov att, i alla fall plåga sig genom middagen. Balen efteråt vägrade dom att vara med på.

I kväll kommer hjärtevännen, (som jag under de senaste 18 åren delat allt utom vardag, ekonomi och hem med) wub.gif det har under alla år aldrig slumpat sig så att vi tillbringat 10 december tillsammans och jag har inte heller berättat vad jag sysslar med .

Hjärtevännen har fått önska meny utan att veta att han ska på Nobelmiddag. Han önskade sig creps med räkfyllning och stekta äpplen under knäcktäcke och vaniljglass. Tur för mig så önskade han sig bra ”äta framför TV:n mat”.

Jag kommer alltså att bli avslöjad i kväll.

Är det bara jag som är så här fånig eller finns det fler?
kerstin z5-6
HIHI smile.gif Kul -du får berätta hur det går -Din mat är säkert godare än den de får på riktigt sas...
var med en gång -och innan de kom till oss var det inte så varm mat ...

Tittar gör jag ibland , men inget mer
Gillan
Tyckte det lät hur gulligt som helst jag. Ganska bra
gjort att hålla på en hemlis så länge laugh.gif

/Gillan
Castea
Jag var en gång i tiden förlovad med en kille som var född och uppväxt i Alfred Nobels Karlskoga. Vår förlovningsdag var faktiskt 10 december, så denna dag var speciell för oss också. Dock sprängde vi aldrig några dynamiter, dagen till ära. wink.gif
vickeva
CITAT (kerstin z5-6 @ 10-12-2005, 15:05)
var med en gång

Skojar du??? Är det sant att du vrait bjuden p en Nobelmiddag, såååååååååå häftigt... Har en kompis som jobbade i garderoben där en gång, det är det närmsta jag kommer.
Ophelia
Tycker det låter som en jätterolig grej. Har en kollega som ska ställa till det idag med fin middag och uppklätt med fjäderboa smile.gif

Har varit bjuden till det riktiga partajet av en vän för en del år sedan.
Sylvia
Låter kul! Jag ska kolla vad jag ahr i frysen och kanske göra något liknande! Tack för tipset!
kerstin z5-6
smile.gif ja - under studietiden -högskolorna har (-hade?) en del platser smile.gif
Rossi
Det är väl kul med lite udda traditioner!

Vi har precis ätit middag. Det var tortillas + sallad och rödvin. Vi svängde ihop det på nolltid och sen när vi åt så sa jag till min man att det säkert var mycket godare än det som de får på Nobelmiddagen ikväll! smile.gif

Just nu står min man och fixar pannacotta med apelsinsky så efterrätten ska avsmakas lite senare.
Rossi
CITAT (kerstin z5-6 @ 10-12-2005, 16:16)
smile.gif ja - under studietiden -högskolorna har (-hade?) en del platser smile.gif

Vad lustigt att du nämner det. Min man berättade just för mig att om man är student så kan man ansöka om att få vara med på Nobelmiddagen och så sätter jag mig här vid datorn och så nämner du precis samma sak! smile.gif
Anki V
Min "udda" tradition startade när barnen var små och jag hade ganska nyligen blivit "ensam".

Jag pluggade på högskolan, jobbade extra för ekonomin och hade väldigt sällan någon hjälp/avlastning med barnen (mormor och morfar bodde ganska långt härifrån).

Jag var helt slut både till kropp och själ och min snälla mamma kom hit och hämtade barnen för att jag skulle få en hel helg för mig själv. Hon till och med lämnade lite pengar så jag skulle kunna gå ut och roa mig.

Meningen var säkert att jag skulle gå ut och dansa men jag var så slut att jag orkade inte ha "kul".

Jag tog pengarna, köpte mig en halvflaska vin och lite god mat och bäddade ner mig i soffan. Just den kvällen var det också Nobelfestligheterna. Jag njöt så fö****at av den kvällen att det är därför det har blivit tradition.
/Anki
kerstin z5-6
Och det gjorde du alldeles rätt i ! Hoppas hjärtevännen hade klätt upp sig trots att han inte visste att han skulle på fin festlighet smile.gif
*Felix matte*
Apropå Nobelfesten... Nog finns det många knäppa regler i olika religioner.
Hört ikväll... Ortodoxa judar inte får åka bil under sabbaten, de får heller inte bli/vara arga... oavsett vad som händer så ska de le och vara glada (under sabbaten)ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif
Likaså att vissa (minns inte vad de tillhörde) inte fick ha vanlig frack eftersom de inte får ha kläder som har flera olika material... t.ex får man inte blanda bomull och ylle osv ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif Därför har 16 frackar fått sys speciellt för dem.
Och som en judisk kontrollant sade ang matlagning,,, det står i Bibeln att man inte ska koka killingens kött i mammans blod... och det har vi tolkat som att man inte får ha kött och mjölk i samma kök ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif

Jag som varit så "insnöad" att jag trott det bara var Västlaestadianerna som hade extrema regler... kan nu bara skratta åt att det finns fler knäppgökar laugh.gif

OBS! Detta är min högst personliga åsikt.

F.ö så ser jag hela sändningen... kul att se alla fina kreationer och höra de duktiga sångarna... jag sjunger med i det jag kan.. Kristallen den fina är hittills vackrast biggrin.gif
Pfaffan
Jag kände en gång ett par som brukade laga den officiella menyn, klä upp sig till tänderna, duka fint och äta med TVn på i bakgrunden... bara de två, och jag tyckte det verkade väldigt romantiskt :-)

/Maria
Annlo
Nå, blev er middag lyckad? Ingen servitris som snubblade i trappen eller så?
biggrin.gif
Maten var varm? rolleyes.gif

Hoppas ni hade det riktigt mysigt! wub.gif
hav
CITAT (Anki V @ 10-12-2005, 14:50)
Varje år till Nobelfestligheterna så lagar jag god mat med lite vin, dukar fint med helgdagsservisen, kristallen, linneservetter och bänkar mig framför TV.n. rolleyes.gif

Härligt! biggrin.gif

Jag har serverat på Nobelmiddag så jag ser det mer som stress... Att försiktigt gå i procession i trappan med slirig glasstårta på fatet med tända ljus som släcks om man går det minsta för fort och se upp i trappstegen med en massa elkablar och Tv-utrustning där man minst anar.
netaave
I skolorna här fick de nobelmiddag igår. Nåt kött med potatis och sås grönsaker och glass till efterrätt.
Vi har också dukat med finporslinet och ätit Nobelmiddag här hemma idag. Räkcocktail, potatisgratäng, tjälknöl och tomat- och paprikasallad med feta.
Hade köpt en Vinetta till efterrätt men den orkade vi inte. tongue.gif
Anki V
Jo då, det blev lyckat.

Maten var varm och inga incidenter om man inte räknar lite stuvning på duken som misslyckande (serveringspersonalens fel laugh.gif ).

Vi hade hunnit igenom hela menyn innan dom ens var färdig med förrätten och då slog vi över och såg "På spåret" i stället. Jag var nöjd efter att ha sett alla vackra klänningar.

Jag undrar vem som är rådgivare för fru Frejdvall när det fäller klädfrågor unsure.gif . Nu är jag väl ingen klädexpert men nog hade hon just nu behövt något som verkligen "sticker ut". I stället tycker jag att hon satt och bad om ursäkt för att finnas till med en klänning i tråkig färg, ful skärning på ärmen och ful halsringning.

Fy sjutton för att måsta sitta där i Blå hallen timme efter timme.


/Anki
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon