Den här frågan hade jag upp i "min" handelsträdgård förra året. Då hade jag hört att det fanns doftkoder på hyacinter, men hittade inget sånt på de som fanns till salu. De förklarade då att de som doftar mycket är svårare att sälja, pga allergier o dyl vill "man" tydligen inte ha de som doftar starkt
När jag med bestämdhet sa att mina hyacinter SKA dofta mycket rådde de mig att köpa de blå och låta bli de vita.
De berättade även att de som doftar mycket vanligtvis har långa stjälkar och alltså växer "lite fult", det skulle då vara ett skäl till att de var mer svårsålda..
Som jag förstod det går alltså förädlingsarbetet ut på att få kortväxta, knubbiga hyacinter och i jakten på det har förädlarna tappat bort att de flesta av oss nog egentligen köper hyacinter för doftens skull.
Eller är det bara jag som tycker att hyacinter doftar jul och ingen advent utan att doften av hyacinter slår emot mig så fort jag öppnar ytterdörren?