Ulla-Maija
13-01-2006, 14:49
Hej på er!
Jag har 3 st penningträd som jag fått från min mor. De är stora och vildvuxna, grenarna växer åt alla håll och kanter och de är ganska så fula. Växterna passar bra till mig eftersom jag glömmer ganska ofta att vattna dem men jag skulle vilja tukta dem lite att de växer uppåt i alla fall. Vågar jag vara lite hårdhänt med växterna och klippa bort alla grenar som växer neråt?
Tacksam för svar!
Alexander-VG-zon3
13-01-2006, 14:58
jo jag har med ett stort sånt som jag klipper veck dom grenar som böjersig neråt dom kan du sätta i samma kruka så växer dom med snart.
kellysblues
14-01-2006, 01:09
Stor och spretig låter annars som ett mellanstadie mellan "liten söt planta" och "stiligt träd". Pengaträd blir riktigt vackra små träd (tycker jag) om de bara kommer förbi den där spretiga perioden.
Efterhand kommer de nedåtböjda grenarna att få rötter och sedan trilla av på eget bevåg också.
Alexander-VG-zon3
14-01-2006, 13:41
Kan du inte ta ett foto och lägga upp så vi kan se? Personligen tycker jag att penningträd blir väldigt snygga med åren och inte alls behöver beskärning. Att få dem att blomma kan vaar lite knepigt, på vintern vill den ha ljust, väldigt ljust och ganska svalt för att blomma.
Alexander-VG-zon3
14-01-2006, 14:18
penningträd tål mycket hård beskärning, och det dröjer inte länge innan det är dax att sätta saxen i dom igen tycker jag. Jag vill också ha ett fint träd och inte spretelispret. klipper mitt minst en gång om året.
Och tänk så många skott man får att ge bort
Alexander-VG-zon3
14-01-2006, 18:04
blommor eller ej vet jag inget om. Men om man vill och tycker att trädet är fult, eller ja, mindre fint kanske man ska säga för att det växer hejvillt så kan man då klippa utan att det far illa. =)
Alexander-VG-zon3
15-01-2006, 15:09
oki får ser hur jag ska göra
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.