Syskonstjärna- Ledebouria socialis
Visst har den fina blad..är det någon som har en sådan och har några bra överlevnadstipps?
Alexander-VG-zon3
15-01-2006, 22:28
jätte fin skullle med vilja haft en sån nu
zaaritha
16-01-2006, 00:17
Har tre st., de trivs i öster-o västerfönster. Ja--även i söder. Inte för mycket vattning. Lucker jord. Fröar o gror. Trevlig växt!
Jag har tre olika som jag missköter ordentligt över vintern, vattnar sällan och i ojämna intervaller. Det är en mycket tacksam växt som förökar sig och blir stor snabbt så att man får dela.
Mvh
Fenja
Superfin ju!
En sådan har jag nog aldrig sett.
Var har ni skaffat dem?
Emma
Jag köpte min på ulriksdals slottsträdgård. (39 kr)
Jenny är den så där limefärgad som den ser ut på bilden eller är det ljuset som luras? Du råkar inte ha hela latinska namnet på den?
Mvh
Fenja
Fenja... den är något ljusare på bilden än den är i verkligheten. (men färgen på bilden är inte långt ifrån verkligheten)
Tyvärr har jag inte mer namn på den än det jag skrivit här.
Bara ett litet off-topic-tips. Om det är färgen som inte riktigt stämmer, om du har ett enkelt bildredigeringsprogram kan man ofta justera vitbalansen där på bilder tagna i ett gult ljus, som då ofta får konstiga färger. Justera vitbalansen, och vips så har du den riktiga färgen!
Ja, och på de flesta digitalkameror kan man justera vitbalansen innan du tar bilden så ser du i displayn hur färgen blir. Man kan skapa sin egen vitbalans också.
Jättefin växt Yenny! Mmmm, en sån vill jag också ha!
Jag har inget program som jag kan redigera bilder i... tyvärr...
Och det där med kameran... jag får nog undersöka saken... fast jag fatta inte riktigt vad det handlar om.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.