Full version: vinrankor
Annika zon 4
wub.gif Jag har två sorter av vinraka i mott växthus. Tidigare har jag varit väldigt noga med att täcka hela plantan inför vinter å kyla. Men det gjorde jag inte nu sist. Jag täckte endast närmast roten. Å det har gått bra. Den ena rankan växer så det knakar, där är redan fullt med små klasar. Jag har vattnat rejält några gånger samt gett den lite gödning.
Ida
nu blev jag lite orolig... mina vinrankor har inte visat några livstecken ännu (inga knoppar etc) tror ni att de omkommit av kylan? Jag täckte bara närmast roten.
Åsa, mälardalen zon 2
Inga av mina vinrankor har grönskat heller men de brukar inte komma igång förren en bit in i maj. Himrod har jag i kallväxthus och den täcker jag aldrig den är ganska härdig och härdiga växter vaknar ofta senare än växter som inte är lika härdiga. Staketvindruvorna brukar vara jättesena här hos mig, i början trodde jag varje vår att de dött även zilgan som sades klara -40C.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon