|
kristerh
13-02-2006, 16:19
15 årig flicka våldtogs i tunnelbanevagn, de övriga passagerarna blundade,  har inte svenska folkets flathet gått lite för långt, på ett sätt kan jag kanske förstå om folk inte vågar ingripa, det beror på situationen, men någon kunde väl åtminstånde ringa polisen, och nog fanns det säkert nån stark person som kunde hjälpa våldtäktkrister
Farbror Blå
13-02-2006, 16:25
I Bodströms framtidsland skall vi ha kameror och automatiska övervakningar på sådana här platser. I England finns det redan, varje vagn ska kunna kameraövervakas och kan tom kontrolleras enbart med en dator som känner igen främmande föremål t ex.
Det är gott och väl.
Men vad händer på dom platser där ingen kamera ser? Kommer vi att lära oss att bara röra oss på de platserna och undvika de övriga bakgatorna? Om vi inte får in lite civilkurage, kan vi lika gärna ge upp, släppa ut våra interner och låsa in oss andra istället.
kristerh
13-02-2006, 16:25
tror att det blivit så pga 2 orsaker,
1. våldet har blivit allt grövre
2. om någon hjälper till blir de själva straffade om de utövar "våld" mot brottslingen. krister
Eva i Stuvsta
13-02-2006, 16:29
Ja, man VET ju inte egentligen vad man själv skulle ha gjort - men nog har jag ytterst svårt att tänka mig att jag skulle sitta där tyst och "se på"! Då skulle jag ha skämts nåt så otroligt över mig själv. Är man flera i vagnen dessutom... Nä, jag fattar inte!!!
CITAT (kristerh @ 13-02-2006, 16:25) tror att det blivit så pga 2 orsaker,
1. våldet har blivit allt grövre
2. om någon hjälper till blir de själva straffade om de utövar "våld" mot brottslingen. krister vadå våld det räcker att två-tre bastanta fruntimmer sätter sig på honom...
Farbror Blå
13-02-2006, 16:35
CITAT (kristerh @ 13-02-2006, 16:25) tror att det blivit så pga 2 orsaker,
1. våldet har blivit allt grövre
2. om någon hjälper till blir de själva straffade om de utövar "våld" mot brottslingen. krister I såna här fall skulle man få göra vad som helst för att skydda flickan ! I lagtexten står användningen av tvång(våld) "som nöden kräver", dvs om du blir attackerad får du använd allt slags våld du måste, för att slippa undan. En våldtäktsman som i detta fallet måste alltså kunna tas on hand med skapligt hårdhänta metoder, så länge man bara skyddar flickan /griper förövaren.
I min värld borde såna här förövare dömas till sluten psykvård. Inga friska män begår såna här brott. Inte för att jag menar att det är synd om mannen, inte alls, men det är ett sjukt beteende att använda våld på detta sätt.
Han skulle behandlas, tills man anser honom frisk, sedan sitta av tiden för våldtäkt i vanligt fängelse. I vårt land straffas man inte om man är otillräknelig, i USA avrättas man oavsett såna hänsyn. Nu förespråkar jag ingalunda dödstraff eller annan barbari, men jag kommer till döddagar att hävda absolut straffrätt, dvs, för varje brott skall finnas en straffkvot., som skall tilldelas brottslingen, oavsett avsikt.
Våldtäkt är alltid våldtäkt och offren har rätt att få sina förövare inlåsta på viss tid.
andersen
13-02-2006, 16:41
CITAT (Farbror Blå @ 13-02-2006, 16:25) I Bodströms framtidsland skall vi ha kameror och automatiska övervakningar på sådana här platser. I England finns det redan, varje vagn ska kunna kameraövervakas och kan tom kontrolleras enbart med en dator som känner igen främmande föremål t ex.
Det är gott och väl.
Men vad händer på dom platser där ingen kamera ser? Kommer vi att lära oss att bara röra oss på de platserna och undvika de övriga bakgatorna? Om vi inte får in lite civilkurage, kan vi lika gärna ge upp, släppa ut våra interner och låsa in oss andra istället. Tror inte att det hadde hjälpt med kamera i det här fallet, sedan är väll inte kamera någon lösning, utan lösningen måste väll vara att folk bryr sig om varandra och säjer i från när saker är fel, vi är alldeles för anonyma i dagens samhälle, det var bättre för.
kristerh
13-02-2006, 16:54
CITAT (Farbror Blå @ 13-02-2006, 16:35) I min värld borde såna här förövare dömas till sluten psykvård. Inga friska män begår såna här brott. Inte för att jag menar att det är synd om mannen, inte alls, men det är ett sjukt beteende att använda våld på detta sätt. Nej, han kan inte vara normalt funtad om han våldtar någon på ett tåg med folk omkring sig krister
Jag skulle i alla fall ringt först 112 och sen skulle jag tagit sats och hoppat på våldtäcktsmannen och jag hade skrikit så mycket som jag orkat och slagit karln på hans dumma skalle!!!!
netaave
13-02-2006, 17:01
Jag tänker på flickan, vilken förnedring och frustrering över att ingen hjälp få. Kunde varit en dotter till någon här.
Eva i Stuvsta
13-02-2006, 17:03
Ja, det måste kännas än mer fruktansvärt att andra var där men inget gjorde.
CITAT (silos @ 13-02-2006, 16:59) Jag skulle i alla fall ringt först 112 och sen skulle jag tagit sats och hoppat på våldtäcktsmannen och jag hade skrikit så mycket som jag orkat och slagit karln på hans dumma skalle!!!! jag med... ibland är det bra med paraply
Ja, jag har inte ord. Och jag lovar, jag är alldeles för "dum" för att vara tyst i såna lägen. Men kamera fanns, han blev ju enligt artikeln filmad, om jag förstod det rätt. Man blir gråtfärdig när man läser om folks tystnad. Att hellre slå dövörat till och slippa se, det är ofattbart /Gillan
Sånt var mitt skräckscenario när jag var barn...jag hade läst i nån tidning att folk i Amerika flyttade fåtöljen från TV:n till fönstret när en flicka blev våldtagen på gatan... Vi har kommit dithän här också alltså... Jag hade INTE bara suttit där...möjligen på honom som pejori föreslog...
Skrämmande med folks tysthet. Men med tanke på att man i media kan läsa om folk som mördas för att de klagar på grannens högljudda fest eller klagar på att folk pissar på allmän plats så kanske det inte är så konstigt om man drar sig för att gripa in. Hoppas och tror dock att jag själv hade gripit in om jag sett något sådant. Har inget som helst till övers för sånt drägg som den här snubben, misshandel och övergrepp mot kvinnor är bland det värsta jag vet. Hoppas han får långt straff. Enligt Aftonbladet var det inga övriga i vagnen förresten. Vem har rätt, Aftonbladet eller Expressen? "Flickans väninna sökte skydd längst fram i den folktomma vagnen." http://www.aftonbladet.se/vss/nyheter/stor...,777535,00.html
Jag blev också upprörd när jag läste detta. har själv barn som åker tunnelbana sena nätter.Men jag vill inte tro att det är sant att folk inte gjorde något.Man skulle vilja veta hur många det var i vagnen. Var det förövarens kompisar? Hotade han med kniv?var folk aspackade?Jag undrar..... Ser förresten nu i förra inlägget att vagnen kanske var folktom.Jag hoppas det var så (mina uppgifter kom från DN)
CITAT (kristerh @ 13-02-2006, 16:25) tror att det blivit så pga 2 orsaker,
1. våldet har blivit allt grövre
2. om någon hjälper till blir de själva straffade om de utövar "våld" mot brottslingen. krister Första punkten håller jag me dom men den andra är inte riktigt rätt, eftersom du får ingripa enligt nödvärnslagen å någon annans vägnar. Den nödställde behöver inte be om hjälp heller, det är upp till dig att bedöma om din hjälp behövs eller ej. Du lär inte dömas för att du gjort ett gripande om du inte slår gärningsmannen sönder och samman förståss. Får man gripa en brottsling själv?
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
|
|
 |
|
|