Jag tänkte börja blanda upp såjorden med sand eftersom många rekommenderar det. Nu undrar jag om den chinchillasand som jag har hemma är för finkornig för ändamålet? (Det finns både fin och lite grövre chinchillasand...jag har den grövre varianten, men den är fortfarande mer fin- än grovkornig.)
Tack på förhand!
kerstin z5-6
17-02-2006, 12:17
Inga frågor är dumma .. Har du köpt såjord -iså fall är sand onödig
Vill du blanda ut såjorden för att få den porösare är akvariesand alldeles för finkorning, halkgrus med mycket grova"sandkorn" passar bättre -detta kan även strös ovanpå sådderna -
manon
17-02-2006, 12:38
Tack för hjälpen Kerstin!
Ja, det är såjord som jag har...så jag låter bli att blanda i sand (och om jag någon gång ska testa att blanda ut såjorden så ska jag använda mig av grövre sand än den jag har i alla fall!).
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.