trollehatt
20-02-2006, 10:35
Funderade på detta med lysrör. De är ju takarmatur och kan vara svårt att sätta vart som helst. Hur gör ni, gör ni om dem och har dem i vanliga kontakter?
Lady Hamilton
20-02-2006, 10:38
Jag har vanliga jordade uttag till mina. Eftersom jag själv byggde uterummet/vinterträdgården så monterade jag inga andra uttag
(

Naturligtvis gjorde en ELEKTRIKER det)
kerstin z5-6
20-02-2006, 10:47
jepp -Likadant -min elpatron har installerat
Lady Hamilton
20-02-2006, 10:54
Så här ser det ut hos mig
trollehatt
20-02-2006, 11:23
Så man kan alltså köpa lysrörslampor med vanligt stickpropp eller har ni gjort om dem själva?
Lady Hamilton
20-02-2006, 11:25
Mina levererades med jordadstick kontakt. Ett måste om man tex. ska ha i växthus eller andra fuktiga utrymmen
(redan skrivet av annan

)
Bitta98
20-02-2006, 11:29
Mina kom utan sladd, så jag köpte jordad sladd och kontakt resten fixade gubben min. Blev billigare och köpa en färdig förlägninssladd och klippa bort uttaget, än att köpa var för sig. // bitta
ewa zon 3
20-02-2006, 12:13
Jag monterade också jordad elsladd och stickpropp på mina armaturer. Det är väldigt bra med vanlig stickpropp för då kan man plugga in den i en timer
Om du tänker använda jordade uttag så tänk också på att timern har jord-stickpropp för annars passar den inte i uttaget. Det glömde jag att kolla sist men som tur var hittade jag en gammal ute-timer som passade.
/Ewa
trollehatt
20-02-2006, 20:36
Jag blir inte riktigt klok på detta - löser det sig självt när du har armaturen hur du ska göra, dvs koppla ihop det hela. Ni säger att ni köper skravsladd och kopplar in. Är det så enkelt så till o med jag o gubben fattar?
kerstin z5-6
20-02-2006, 20:41
ja

trollehatt
20-02-2006, 20:55
Oj, oj, oj - nu fick jag prestationsångest!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jag har fem pelargoner från Weibulls som kommit upp, två stycken till är på väg genom jorden.
Jag har också satt Azur-riddarsporre, basilika och silvernjurvinda - allt från anspråkslösa Weibulls eller Lord Nelson.
Jag behöver således bara en armatur men ska jag hålla på och läsa idet här forumet slutar det väl med att jag har hela källaren (byggd säkert på 1700-talet) med en massa lampor som lyser på allt jag vill odla. Hjälp - vad är ert absolut bästa man inte får missa i trädgården i sommar?????
kerstin z5-6
20-02-2006, 21:12
haha

Du anar inte vad vi ska dra ner dej i träsket ... o källare är som du ser perfektamente

Vi tar några helt oumbärliga


Crambe cordifolia

bergvallmon meconopsis

Knippgentiana

Mjölkklocka C lactiflora

baptisia färg väppling

ViolKungsljus verbarscum phoenicum
Alla uppdragna frö frö i källare
Kungsljus , riddarsporrar och Mjölk klockorna är en barnlek att få upp
Välkommen

plooooorp
K
trollehatt
21-02-2006, 07:24
Hinner man med jobbet på sommaren när man har en sån prunkande trädgård
Jag får börja lite försiktigt och se vad jag orkar med - men sugen blir man ju när man ser din trädgård
Knippgentianan blev jag sugen på - den var döläcker. Var hittar man frö att köpa till den?
kerstin z5-6
21-02-2006, 10:52
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.