Birgitta i Sundborn
30-04-2003, 08:13
Hej, de kommer få stå soligt och ganska skyddat. De får gärna vara rosa eller vita. - Tacksam för svar!
Varför inte... ungersk-, preston-, häng-, plym-, ull-, eller vanlig syrén.
Eller... alp-, blå-, gull-, fager-, rosen-, vit-, try.
Eller... småblommig-, Watertonschersmin.
Eller... rönn-, björk-, brud-, klase-, rosen-, kvast-, norsk brud-, prakt-, spirea.
Eller vit tok.
Eller varför inte en ros? Dockros, pimpinellros, vresros (finns både vit och rosa), vit hansaros, eller en rosa poppiusros.
Alla dessa klarar minst zon 6 enligt boken Trädgård i norr.
Bor du i Sundborn i Dalarna? Tillhör inte det zon 5?? Jag bor i Falun och det är zon 5, är det alltså skillnad mellan dessa ställen?
Hej.
Jag har zon 5 i min trädgård och där växer en mycket vacker tornedalsros som har väldigt få taggar och blommar på försommaren med små fyllda rosa rosor ca 5 cm stora. De som bodde i huset före oss kom från tornedalen så busken kommer därifrån. Den kan rekommenderas!
Lycka till.
Katsan
Den ser härlig ut, har inte sett den i verkligheten. Bra idé till ett utsatt läge jag har här i zon 3.
Kallas också för Kanelros i virutella floran.
http://linnaeus.nrm.se/flora/di/rosa/rosa/rosamaj.htmlhttp://www.stackmora.com/handels/trad/tornedal.html
Är det så här blommorna ser ut? Doftar den?