Full version: Tujor på vintern!
Fortuna
Jag köpte två tujor för att pryda terrassen på vintern, på affären sa de att de aldrig får torka ut under de två första åren. Är lite fundersam, vattnar jag dem när det är för kallt kommer ju jorden i krukan att frysa. Hur göra?
Dessutom undrar jag hur länge mina murgrönor kan pryda balkonglådan? Är det en bra idé att gräva ned dem i rabatten när det blir för kallt?
Louise i Göteborg
Hej hopp

Du skall, som du själv påpekar, inte vattna tujorna när det är frost. Till våren (vårvintern) när solen börjar värma=bränna bör dom skuggas. Detta borde vara enkelt med krukor, bara flytta undan dom. tongue.gif

Sen skall dom vattnas - alla krukodlingar är ju känsligare för uttorkning än "riktigt" planterade.

Murgrönor brukar klara sig länge i kruka. Har du hård frost kanske du skall gräva ner dom men jag skulle chansa, dom kostar ju inte så mycket och det är trevligt med lite grönt i krukorna på vintera. Bara en åsikt wub.gif
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon