Det har gått åt fasligt många talgbollar i vinter. Vi har hängt upp dom ena dan och nästa dag har dom varit borta. Skator, kråkor och rådjur har fått skulden. Vi har sökt på nätet för att kolla hur högt ett rådjur når

Igår hängde gubben upp en stav med jordnötssmör till fåglarna. I morse när jag tittade ut såg jag plötsligt staven försvinna längs med stammen på tallen som den hängde i. Det var något stort brunt som höll i den .
Det var en ekorre

Stor och fin med lång luden svans. Eftersom vi var säkra på att ekorrar sov på vintern så har vi slagit ifrån oss tanken på att det var en sån.
Med tanke på att han har tagit ungefär 42 talgbollar och en jordnötsstav i vinter så kommer han väl att bli nordens största ekorre