Full version: Tips till dig Linus!
Sunesetter
Detta skulle ligga under en annan tråd angående Flaxxs utbildning...


Flaxxs!!

Som jag förstått så bor du i Kristianstad, jag tycker precis som Kerstin att du inte ska hoppa av utbildningen utan byta till Naturbruksgymnasium. Jag gick HR och gick aldrig färdigt det utan började jobba istället.

För mig har det inneburit en massa slit på komvux för att läsa in de som fattades för att komma in på Chalmers. Jag har ingen form av dyslexi och är så lyckligt lottat att jag har lätt att lära mig saker. Jag har jobbat massor med år innan jag gjorde detta sista ryck med högskola och tro mig jag ångrade som f-n att jag inte hade slutbetyg. Allt blir väldigt mycket jobbigare att ordna sedan.

Jag gick själv på internatskola i Ryssby som för övrigt har Naturbruksgymnasium också. En mycket trevlig miljö som jag varmt kan rekommendera!

Tyvärr så är samhället väldigt hårt idag även om man sköter sitt jobb och sliter som få så är det väldigt svårt att få en anställning om man inte har gymnasiekompetens. Jag har alltid levt efter mina egna drömmar och mål och vetat vad jag kan göra bra. En del av oss lyckas med att gå sin egen väg men den tar oftast lite längre tid innan man når fram.

Jag tycker att du ska försöka stå ut och hitta ett gymnasieprogram som ger dig motivation till att lära. Var inte rädd för att ställa krav på kommun och skola! det är deras jobb att ta hand om dig.

Vet inte ifall detta hjälpt dig men ändå...

Lycka till!
Alexander-VG-zon3
tusen tack wub.gif wub.gif
men jag gör så att jag år treminen ut sen så fårr jag se vilket jag bhyter till å så
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon