Var dit i maj förra året. Vi bodde i Ichmeler som är lugnare men var till Marmaris varje dag, ca 7 km mellan.
I Marimaris höll vi till i Old harbour området mest.
Åk inte taxi -jättedyrt, ta små bussar eller båttaxi när ni ska nånstans.
båttaxi mellan Ichmeler & MarmarisFinns ett gammalt område med ett fort och trånga gränder som jag rek. er att promenera i.
Bild från fortet.

På väg dit upp kan man få syn på lite krukodlingar.

Absolut bästa kebabstället i Marmaris! Så mycket att välja på och vi fick färskpressad juice -såg apparaten genom fönstret. Inte mer än ett hål i väggen, vi satt ute vid aluminiummöblerna.

Bästa matstället i Marmaris var en restaurang som resebyrån rekommenderade, utan inkastare (jobbiga) och mycket god mat med de godaste mezetallrikar vi ätit.
Saray restaurant skymtar på denna bild till höger med parasoller. Adressen Old harbour no. 259

Prova gärna på Hamam -turkiskt bad. Ångbad, rejäl skrubbning och massage medans man ligger under såpbubbeltäcke.
Len som en persika efteråt och redo för solen. Alltså, gör det inte om ni är solbränd, aj, aj!
Finns en enorm Bazaar om ni är intresserad av att pruta och köpa saker/kläder. Lätt att gå vilse men det gör ingenting:)
Åk ut med båt och luffa en dag med strandhugg och dopp!
Underbart resmål!!