|
AndreasBlomquist
07-04-2006, 12:34
Som jag skrivit innan här på forumet så är ju sambon gravid och det är nu bara två månader kvar till den beräknade förlossningen. Givetvis har vi börjat spåna på namn och de namnförslag som finns just nu på tjejer är listade ovanför i omröstningen. Vad skulle du välja för namn och har du något annat förslag på namn?
Talia är ett jättefint namn. Hoppas att ni döper henne till det. Alla namnförslagen var visseligen fina...
Caprice
07-04-2006, 12:37
Jag röstade på Engla, det är fint... lixom de övriga förslagen... Men jag kommer med ett förslag till, som jag tycker är fint... Saga...
Eva i Skåne
07-04-2006, 12:38
Haha. Jag trodde alla tyckt som jag när jag läste 100% på Engla men så ser jag att jag var den första som röstade Hermione, är det inte för svårt här i Sverige?  Jag vet ju var det kommer ifrån och det håller sig säkert populärt några år p g a böckerna, men jag tänker att det garanterat är ett namn som kommer omvandlas till ett smeknamn. Det kanske inte gör er något. Det var bara min åsikt.
Eva i Skåne
07-04-2006, 12:39
HA. Jag röstade i alla fall först!!! så det så även om jag inte skrev snabbast.
Caprice
07-04-2006, 12:40
CITAT (Eva i Skåne @ 07-04-2006, 12:38) Haha. Jag trodde alla tyckt som jag när jag läste 100% på Engla men så ser jag att jag var den första som röstade Hermione, är det inte för svårt här i Sverige?  Jag vet ju var det kommer ifrån och det håller sig säkert populärt några år p g a böckerna, men jag tänker att det garanterat är ett namn som kommer omvandlas till ett smeknamn. Det kanske inte gör er något. Det var bara min åsikt. Det tror jag med... det kommer att bli Hermi...
För mig stod det mellan Engla och Talia, så det fick bli Talia  Fast, jag antar att flickan kommer att få fler namn, så då kan man ju krydda med Engla som "andranamn"  Fast, vanligt är väl att andra/tredje-namn är lite mer traditionella som gått i släkten antar jag. (och det är ju trevligt)
Eva i Skåne
07-04-2006, 12:43
CITAT (Caprice @ 07-04-2006, 12:40) CITAT (Eva i Skåne @ 07-04-2006, 12:38) Haha. Jag trodde alla tyckt som jag när jag läste 100% på Engla men så ser jag att jag var den första som röstade :lol:
Hermione, är det inte för svårt här i Sverige? ;) Jag vet ju var det kommer ifrån och det håller sig säkert populärt några år p g a böckerna, men jag tänker att det garanterat är ett namn som kommer omvandlas till ett smeknamn. Det kanske inte gör er något. Det var bara min åsikt. Det tror jag med... det kommer att bli Hermi... Ja, eller Herman eller Hemman eller nåt annat...kul...
AndreasBlomquist
07-04-2006, 12:46
Jag håller med om att Talia och Engla är de finaste namnen.
Talia betyder för övrigt morgondagg på Hebreiska. Jag vill helst ha det namnet då en av de tjejerna jag var au-pair åt hette det och hon var helt underbart gullig.
Jag röstade på Engla.
Jag röstade på Engla. Ett namn som jag också tycker är jättegulligt är Tindra.
Av de där tyckte jag Engla var bäst. Jag är dock inte så förtjust i alla dessa nymodiga namn som dykt upp på sistone, namn efter gladiatorer och asa-gudar m.m. Senaste poppispojknamnet är visst Anakin *ryser* Talia får mig mest att tänka på Telia och då är det inte så positiva tankar som dyker upp! Hoppas folk kommer med ännu fler bra förslag för jag behöver också lite idéer på flicknamn. Pojknamn har vi redan färdigt sen förra gången vi väntade barn.
Elisabeth-Västkustkolonisten
07-04-2006, 13:18
Tänk på det att barnet skall leva med namnet resten av livet.
Jag gillar ingen av namnen
Elisabeth
Jag tycker inte om något av namnen. Hänger väl inte riktigt med antar jag. Men Saga, som någon föreslog, är jättefint. Liksom Viola och Linnea.
Anne
Hannele
07-04-2006, 13:29
CITAT (AndreasBlomquist @ 07-04-2006, 12:46) Talia betyder för övrigt morgondagg på Hebreiska. Jag vill helst ha det namnet då en av de tjejerna jag var au-pair åt hette det och hon var helt underbart gullig. Kul om något av namnen har anknytning till någon av släkten, så att man bara inte "hittar på"..
Är inte Thalia teaterns musa? Blir det liten teaterapa är ju namnet passande....
Elisabeth-Västkustkolonisten
07-04-2006, 13:44
Thalia är för mig en narciss, en vacker en men ändå
netaave
07-04-2006, 14:05
Röstade på Engla, men gillar inte heller något av namnen. Säger som Elisabeth att tänk på att namnet ska hänga med resten av livet. Min syster döpte sin flicka till Esmeralda i en romantisk nyck sen hon läst någon bok, det namnet bytte dottern själv till Elin så fort hon blev myndig, hon har blivit jättemycket retad i skolan för sitt namn.
Vi gav våra tre namn och stavningar som funkar även internationellt, Johnny, Elisabeth och Christine.
Röstade på Engla....men det är egentligen lite för "kantigt" för mig... Embla däremot tycker jag är fint..och mjukt... ...och ett av de finaste kvinnonamn jag hört är faktiskt...Hannele
kerstin z5-6
07-04-2006, 14:47
Embla är fint men för mej ett bedövningsmedel .9 hade jag fått en flicka skulle jag ha döpt henne efter Farmor/Mormor till Magdalena Adele´ men det blev en gosse
CITAT (kerstin z5-6 @ 07-04-2006, 14:47) Embla är fint men för mej ett bedövningsmedel .9 Precis vad jag också tänker på!  Och så förknippar jag det med uttrycket "emlig" eller "ämlig" som möjligen är ett dialektalt utrryck och betyder ungefär risig, sjuk.
kerstin z5-6
07-04-2006, 14:55
jo, fast här nere har vi mer öppet Ä -ämlig .. men betydelsen är densamma .
netaave
07-04-2006, 15:13
Det heter väl iaf Emla! Det har vi varit storförbrukare av genom åren eftersom E inte kunde ha portacat!
Jag tycker Nova är fint, och Liv. Min farmor hette Engla och var nog världens vänligaste så jag röstar på det ändå.
/Åsa
mamamaggan
07-04-2006, 15:32
Är så otroligt gammaldags så jag röstar inte på något av dina namnförslag. Saga är fint tycker jag också och sedan tycker jag Miriam är väldigt fint.
ninnisky
07-04-2006, 16:13
Är inte heller så förtjust i namnförslagen utan föredrar oftast de lite mer klassiska!. Kanhända att jag är gammalmodig - men står för det
Latmask
07-04-2006, 16:18
Jag tycker om Engla och Talia. Jag tyckte bäst om det förslag du presenterade i höstas med Engla Talia. Det är jättevackert tycker jag.
Snöflinga
07-04-2006, 16:20
Håller med dig Pejori  Talia, då tänker jag på Telia
fruberglund
07-04-2006, 16:34
CITAT (Snöflinga @ 07-04-2006, 16:20) Håller med dig Pejori  Talia, då tänker jag på Telia  Det gör inte jag, jag tänker på Talia Shire, skådespelerskan som spelade Stallones flickvän/fru i Rocky-filmerna Röstade på det eftersom jag kände att jag var tvungen att rösta på nåt. Mitt favoritnamn är Minna och det kommer det bli om nästa blir en flicka, det skulle Isak ha hetat om han varit en flicka
CITAT (Bee @ 07-04-2006, 13:36) Är inte Thalia teaterns musa? Blir det liten teaterapa är ju namnet passande....  Ja det är det. Jag röstade inte heller för något av förslagen, men Talia går an de andra gillade jag inte. Saga är fint med. Jag gillar Isabella
Namn är fascinerande, och en konstig sak är ju att Sveriges namn så mycket skiljer sig från exempelvis de norska. Inte bara efternamnen, där vi till stor del haft annorlunda system, utan även förnamnen är mycket annorlunda. Känns som att vi svenskar har mer religiöst färgade namn, och då speciellt från kristendomen såklart. Har själv två kristna namn, som jag är nöjd med, men hade gärna haft ett med mer nordisk anknytning också
herkules
07-04-2006, 16:54
kerstin z5-6
07-04-2006, 17:33
Jo, Emla bedövnings kräm osv .. stavas så -det var mer associationen till ... Embla är fornnordiskt Ask och Embla nämns i Snorre Sturlasons Edda, Den prosaiska Eddan. Ask och och Embla skapades av träd. Emla betyder Alm.
AndreasBlomquist
07-04-2006, 17:40
Tack för svaren och förslagen!
Det har hela tiden lutat åt att det blir Engla som förstanamn och Talia som andranamn, sedan ett tredjenamn också som är min mammas namn.
Någon nämnde att Tindra var ett fint namn och det är det. Anledningen till att det inte finns med bland våra alternativ är för att Miranda, vår snart 4-åriga dotter, heter Tindra i andranamn.
Engla har ingen anknytning till familjen och egentligen inte heller Talia. Det namnet fick jag från tiden jag var i USA. Min värdfamilj hade en dotter där som var helt underbart go o söt som hette just Talia.
Traditionella namn är vi väl inte så jättemycket för faktiskt. Hugo som vår son heter var ju ett namn som vi sa efter någon dag på BB. Från början hade vi ju bestämt att han skulle heta Texas men när han väl tittade ut så tyckte vi inte det passade riktigt. Det lät liksom för vilt. Nu med facit i hand så hade det säkert passat perfekt, eller möjligtvis virvelvinden eller något sånt. Hugo är dock Hugo nu och vi kan absolut inte tänka oss att han ska få heta något annat.
De "vanliga" namnen är det väl inget större fel på, förutom att de känns tråkiga.
Ginger2
07-04-2006, 17:45
Alla namn som fanns i omröstningen är dåliga för att inte säga löjliga. Vad är det för fel på gamla hederliga namn som Karin, Kerstin, Doris, Rita eller Kontraceptia?
AndreasBlomquist
07-04-2006, 17:48
CITAT (Ginger2 @ 07-04-2006, 17:45) Alla namn som fanns i omröstningen är dåliga för att inte säga löjliga. Vad är det för fel på gamla hederliga namn som Karin, Kerstin, Doris, Rita eller Kontraceptia? Hehe... Vad heter du? Jag är säker på att det är ett riktigt dåligt och inte inst sagt löjligt namn. Karin - Tråkigt samt att faster heter det och hon är bara grå och beige. Associationer till henne. Kerstin - Min mormor heter det o eftersom det inte ska bli bråk mellan kvinnsen i familjen om vems namn som ska tas så hoppas det över. De enda som förärats med namn från familjen är mor- &farföräldrar och då som tredjenamn. Doris - Du skojar va? Rita - Jo, ibland gör jag det på pappret. Kontraceptia - Ahh, jag visste det.. nu är det väl närmast fastställt att hela inlägget måste vara ett skämt eller så har du ett grymt fult och löjligt namn!
Inga från Närke
07-04-2006, 17:56
När jag fick min dotter ville jag att hon skulle heta Lenita som jag tycker är ett fint namn. Men när vi sedan kopplade ihop det med hennes andranamn som hon måste ha finns i släkten Linnea så tyckte vi det inte lät så bra. Hon fick namnet Janette sedan. Jag tycker fortfarande om detta namnet, fick det en gång från Finsk TV en hallåa som hette så. Annars röstade jag på Embla men lägger man till Blomquist blir det lite tungt, men i första hand är det ju ni Andreas som skall trivas med namnet. Lycka till med namnvalet och den lilla när den kommer.
fruberglund
07-04-2006, 18:17
CITAT (AndreasBlomquist @ 07-04-2006, 17:40) Någon nämnde att Tindra var ett fint namn och det är det. Det heter våran gris
Till alla som undrar varför man inte väljer ett " gammalt hederligt, vanligt namn" , skulle jag vilja vända på frågan och undra ; Varför ska man heta som alla andra Nu föll jag väl inte direkt för nåt av namnen, men det har ju ingen som helst betydelse i erat val Andreas. Men nån nämnde norska namn och då kom jag på att jag varit barnvakt en gång åt en liten bebbe som hette Trine-Lise och det är vackert på nåt speciellt sätt
*Felix matte*
07-04-2006, 19:02
Talia (Thalia) tycker jag "smakar" som honung i mun
Svårt sånt där, men oftast så ser ju bebisarna ut att heta det dom heter. En Olle ser ut som en Olle och en Greta som en Greta. Liksom...  En del namn är ju bebisnamn, men helst ska dom ju heta det som 14-åring också. Och 37... och 52... Man kan ju undra hur en 75-årig Ronja ser ut?
Talia röstade jag på... ett namn som jag tycker om annars är Alva
CITAT (netaave @ 07-04-2006, 14:05) Röstade på Engla, men gillar inte heller något av namnen. Säger som Elisabeth att tänk på att namnet ska hänga med resten av livet. Min syster döpte sin flicka till Esmeralda i en romantisk nyck sen hon läst någon bok, det namnet bytte dottern själv till Elin så fort hon blev myndig, hon har blivit jättemycket retad i skolan för sitt namn. Men, Esmeralda som är så gulligt! Eftersom dina förslag är lite udda, så kan jag tillägga: Malva Irmelin Tove Liv Mira Ayla Dorinda Leyla Alva
Almdalen
07-04-2006, 21:08
Jag gillar Hermione, ovanligt men vackert nanm.
Birgitta i Mora
07-04-2006, 21:11
Engla (inte Embla, som en del skrivit)heter en av mina systerdöttrar som andranamn. Det är fint tycker jag. Min andra systerdotter har Tindra som andranamn och det gillar jag också. Mina 3 killar hade Rebecka som namnförslag innan de kom fram. Men så blev det ju inte då. Det blev ju lite kul när äldste sonen presenterade sin gulliga flickvän: Rebecka. Så vi fick en Rebecka i familjen till slut ändå.  BiM.
Lite nyfiken på hur ni skulle uttala namnet Hermione om ni väljer det Andreas? Som ursprunget `Hörmajjåni`....eller?
Jag skulle ju säga Härrmiåne, jag har aldrig ens reflekterat över att man kan uttala det på engelska  Namnet är för övrigt vackrare på svenska än på engelska. Vad gäller norska namn, ja, visst var väl Trine-Lise fint?  Kanske inte skulle funka i Sverige. Jag hade inte tänkt på efternamnet när jag tyckte Talia var bäst, men, det funkar bra med efternamnet tycker jag. (Vet ju iofs inte vad dottern ska heta i efternamn, men antar att det börjar på B) Och en 75-årig Ronja? Varför inte. Damen kommer att vara den tuffaste pensionären i stan  Namn är ju inte konstant. Läste nyss i en del släktforskningspapper, mitt "halvmoderna namn" verkade jätteinne på 1700-talet  Men jag har ALDRIG träffat nån över 50 som heter det. Alva är fint  Men på 70-talet var det ju ett namn man förknippade med typ gamlamormor. Fast det är tydligen den typen av namn som brukar bli populära.
CITAT (Norrbottens-Magdis @ 07-04-2006, 22:12) Lite nyfiken på hur ni skulle uttala namnet Hermione om ni väljer det Andreas? Som ursprunget `Hörmajjåni`....eller? Precis vad jag skulle fråga... Jag tycker nog att det blir lite för mycket Harry Potter över det, i alla fall om ni väljer det engelska uttalet. Svenska är okej. Däremot Engla Talia är hur fint som helst. Fast jag skulle stavat det Thalia, det blir inte så hårt då. Lycka till! Emma
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
|
|
 |
|
|