Full version: sticklingar av buskar
Leia
Undrar om man bara kan ta topparna av grenarna när man tar sticklingar, eller går det att av samma gren knippsa flera sticklingar?
Dum fråga för er som kan det här med förökning kanske...
Men om man inget frågar får man inget veta! smile.gif wub.gif
Ophelia
Ingen dum fråga alls tycker jag. Det där med förökning är en hel vetenskap och mer därtill smile.gif

De allra flesta kan faktiskt förökas med toppsticklingar och det passar ju utmärkt nu att förbereda då dessa är bra att ta på försommaren smile.gif

Att ta flera sticklingar av en avknipsad pinne är mer vanligt att man gör från sommarens tillväxt från juni och framåt (sommarstickling). Ofta ska dessa vara penntjocka och ska vara avskurna under bladfäste/över bladfäste.

(Ganska förenklat beskrivet)
Leia
Tack för svaret!
Jag har precis beställt en bok nu om förökning av trädgårdens växter! smile.gif
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon