Nina S
Jag har en ganska liten grämatta som ligger i skugga för det mesta. Den är jätteblöt, vattenpölar här och där, samt att det inte är såmkt gräs utan mest mossa....., finns det något som man kan göra åt detta?
KURT
Om du går ut och går på en golfbana så ser du att de har mycket sandrik, genomsläpplig jord. Man kan alltid lägga på sand efter hand, men bäst är ju att redan ha sandrik jord när man anlägger gräsmattan. På golfbanan vältrar de också med en välter som har piggar så att det blir an massa hål i gräsmattan, vatten kan lättare rinna ner och det luftar gräset.
Hannele
Sol kan du väl knappast fixa...?
Byt stil helt! Utnyttja det du har - i stället för att streta emot.
Läs och få tips av George Schenk:

Ella
Eller också kan du köpa dig en jordborr och borra djupa hål och fylla med sand. Ett hål som är en meter djupt ska dränera en yta med en meters diameter enligt jordborrens uppfinnare... Gissningsvis så ska då ett två meters djupt hål dränera en dubblet så stor yta.

Nu är det ju näst intill omöjligt om det är en stor gräsmatta...

Du gör som du vill men det blir högvis med jord "över" om du dränerar på detta vis.

Ella
Micke
Skugga är ändå skugga, hur bra dränerat det än är. Vill du slippa en evig huvudvärk i kampen mot mossa (som du ändå kommer att förlora) föreslår jag att du hakar på Hanneles vink och funderar om.

Micke
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon