lyckero
Jag har fått upp hjärtblad på både Podophyllum peltatum och podophyllum hexandrum, men nu har det inte hänt någor mer på ungefär en månad. Ska jag plantera om dem i näringsrik jord nu i alla fall, eller kan de stå kvar i sin såjord? Kommer det inte mer än så här första året?
Lyckero
kerstin z5-6
nej antagligen inte -de gjorde två blad var hos mej o fjol -skola ut dem i större krukor så växer bladen till , men så många fler blir det inte i år
lyckero
Tack för svaret!
Här ska omskolas lite till alltså. Har du övervintrat dem frostfritt eller ute i det fria Kerstin?
Lyckero
kerstin z5-6
ute i kallbänk under snön i luftig sandblandad jord -bänk på norrsidan
lyckero
Ja vi härnere i söder kan väl bara drömma om ett så ihållande snötäcke som vi fick den här säsongen. Men det får väl bli lite granristäckning för min del.
Lyckero
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon