Full version: Osäker
katja35
Behövet råd! Vet inte om det är försent att beskära en buske som blommar på våren med små gula blommor - forthytia???(osäker på namnet). wacko.gif
Sommartorparn
Om det är forsythia (blommorna kommer tidigt innan bladen) så behöver dom inte beskäras annat än om dom är risiga. I så fall glesa ur. Går även att formklippa. Rätt tid är precis efter blomning, då förstör man inte nästa års blomning.



Forsythia bilder
katja35
Tusen tack. jag vill just forma det lite grann: det ser för enormt ut. Är det helt fel att döra det nu?
Big Gardener
Gör du det nu klipper du bort blomningen och risken finns att grenarna fryser tillbaka något om du får en sen frostknäpp hos dig. Det är onödigt att beskära nu, vänta till sommaren.
kristerh
Väntar man med Klippningen till sommaren klipper man oxså bort nästa års blomning, de bildar nästa års knoppanlag direkt efter blomningen.
krister
Big Gardener
Inte nödvändigtvis. Tillväxten sker ju även efter bortklippningen och nya blomanlag hinner bildas om bortklippningen inte sker alltför sent.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon