Elisabeth P
Jag undrar vilka trädgårdsväxter som är mest härdiga mot frost?
Då menar jag inte perenner utan övriga växter. Att penseer klarar ett par minusgrader vet jag men vilka mer finns? Narcisser tror jag (det är väl påskliljor, pingstliljor etc.?)

Hur är det med pelargoner, begoner, änglatrumpet, fuchia (tror jag inte), iris, gladiolius (tror jag inte)?

Jag är inte ute efter att de ska klara natt efter natt med frost utan snarare om det kommer ett par "järnnätter".
Så vilka kan tänkas klara ett par minus? Ni har säkert några förslag även om det inte är någon jag nämnt.

Lisa
Gåsis
Jag brukar alltid svara fel när jag svarar, men det gör jag ändå laugh.gif
Hur mycket frost en växt tål beror lite på om dom är vana vid uteliv eller inte. En fuchsia tål tex en del minusgrader på hösten men är mycket känsligare på våren om den övervintrat inne.

Begonian tror jag är känslig medan lökarna kan tåla lite mer.

/Åsa
kerstin z5-6
jepp / o generellt gäller avhärdning o inga minus för alla sk utplanteringsväxter
men de kan skyddas med fiberduk, även efter nedgrävning i rabatt om frost hotar
Elisabeth P
Givetvis räknar jag med att man behöver avhärda dem , men sen......... det börjar bli ganska trångt. smile.gif

Fler som har tankar och idér. Jag tar tacksamt emot tips om alla sorter som tål vårfrosten nattetid någon enstaka gång?

Oj då, såg att Kerstin ochså svarat nu smile.gif .

Det verkar dock som att mina lökar iris, gladiolius bla kan börjas avhärdas eller? Och täcka med fiberduk om frost hotar smile.gif , rätt uppfattat?

I vilken temperatur gror lökar bäst förrästen? Har några som inte kommit upp ännu, men har rört ihop dem så jag vet tyvärr inte vad det ät blink.gif ?

Lisa
kerstin z5-6
De växer bäst när det är varmt + 16-18
Elisabeth P
Men det bör inte bli för varmt, eller? typ 23 - 25 grader eller varmare i solljus? Sjuter de i höjden för snabbt då, eller vad händer?

Kanske konstig fråga. Saken är den att jag har så otroligt fullt överallt så jag plaserade några brickor med div lökblommor inne i söderfönster. Nu är jag rädd för att där kan bli för varmt och kanske bränna sönder dem. Men jag kan ju bära ut dem dagtid förstås. Vad tror ni, vilket blir bäst?

Lisa
netaave
Pelargoner tål nån minusgrad när dom väl är avhärdade.
Penséer och Ranunklar tål ner till 5-6 minus.

Sen är det ju så att ställer du ut blommorna på ett bord på en altan och har fiberduk över så är det inte säkert det blir minus på växterna fast det är det ute.

Själv frösår jag först nu och sådderna står på altanen, i början lägger jag över trasmattor på nätterna, har drivhus med "lock" när jag sen måste ta av locken är det fiberduk som gäller.
Brukar få fina kraftiga plantor som växer ikapp fort.
Elisabeth P
Hade ingen aning om att fiberduk kan stå emot frosten så väl. Ska avhärda några till, sen blir det fiberduk över natten biggrin.gif

Lisa
kerstin z5-6
Låt lökarna stå kvar ute över natten du , bära in o ut är sällan bra vare sig för rygg eller plantor ... o inne är dåligt för lökväxter-är det varmare än 20 ute på dagen spelar det naturligtvis ingen roll ..
Fiberduk i 4 lager klarar flera minusgrader
Sommarblommor går oftast bra att så nu -o ställa ut, men med vissa sorter måste man börja tidigare , lobelia verbena tex .. de har för lång utvecklingstid smile.gif
Elisabeth P
Men lökarna, knölarna måste väl ha kommit upp ur jorden innan jag ställer ut dem, eller vad tror ni?
Har några som inte orkat upp än, bör de t.o.m stå under lysrör forfarande?
De som kommit upp är upp till ca 5 cm stora.

Sortena jag satt är
gladiolius
iris
afrikas lilja
begonia
lyckoklöver
anemoner
sparix

Lisa
netaave
Jag sår alltid lobelia vid den här tiden, sår med penna så jag får fint tuviga plantor.
Dom kommer fort och brukar blomma i juni.
Tagetes och pysslingkragar har jag också sått idag.
kerstin z5-6
ja det är bra om de kommit upp en bit innan du sätter ut dem.
Februari mars är rek period för lobelia -jag vill ju de ska blomma i juni .. Penseer o verbena likaså
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon