havrige
För några månader sen drog jag upp ett par chiliplantor under lysrör som nu är stora och fina. Ljuset får dom från ett stort fint fönster mot söder nu. Men för en vecka sen upptäckte jag att vissa blad har gulvita fläckar av varierande storlek. Som mest täcker dom ungefär 1/5 del av bladen. Samma blad har en tendens att "krulla" ihop sig, bladen böjer sig neråt och inåt. Det ser ut som att dom börjar skrumpna ihop. Vad är detta? Hjälp mina små plantor!

En annan fråga rörande samma plantor är fruktutvecklingen. På den största plantan har jag fått ca 10 chilis som ploppat upp biggrin.gif Två är fint röda och resten gröna. Men vad kommer hända med alla blommor som håller på att bildas? det finns säkert 100-200 blomknoppar som är ganska små nu. Men vad jag märkt är att många blommor tidigare har torkat och fallit av utan fruktbildning. Det är ju inge kul.

Det var också en period för en månad sen då det kom nya blommor i rasande takt och ramlade av lika snabbt. Sen var det lugnt ett tag och de frukter som nu finns dök upp. Nu har blommorna börjat komma har jag en känsla av.
Känner plantorna av när de ska gå i blom från ljustiden? Vad är isådanafall bra ljustider under vegg och i blom för chiliplantor? Man vill ju ha lite frukt biggrin.gif

Havrige
Eva 33c
Jag tror blommorna trillade av för att de inte blev berfuktade. Det behövs någonting som "flyger emellan" blommorna för att få frukt. Det kan räcka med någon liten blomfluga eller anna besökande insekt utifrån. Men eftersom du har plantorna inne kanske du måste hjälpa till lite sjäv genom att ta en pensel eller något och dutta mellan blommorna.
En annan orsak kan vara att plantan inte är stor nog att bära fler frukter än den har på gång just nu, då kan den "välja" att släppa blommorna för att prioritera frukt och frön på färre frukter. Du har trots allt redan 10 frukter.
De gula fläckarna på bladen kan vara brännskador, solen i ett söderfönster kan bli rätt skarp, speciellt om de var vana vid lysrör först.
Det här är bara några förslag på orsaker, det kan säkert finnas fler. smile.gif
noora
Gulvita fläckar på bladen kan vara tecken på trips eller spinnkvalster (beroende på hur fläckarna ser ut). Om det är spinnkvalster kan man oftast även se tunna spindelvävsliknande trådar på bladen (titta på både ovan- och undersidan). Jag vet inte exakt vad som biter på trips, men mot spinnkvalster kan man använda såpsprit. Man blandar 1 liter ljummet vatten, 1/2-1 dl såpa och 1-2 msk T-röd och duschar hela växten med detta (även bladens undersida!). Behandlingen upprepas några gånger med ett par dagars mellanrum. Plocka bort alla angripna blad.

Bladen kan även gulna om man vattnar för mycket, då gulnar bladen efter hand och faller av.

Ihoprullade blad och "krusiga" blad har jag också råkat ut för ibland. Jag vet inte vad de beror på. Just nu blir alla nya blad på mina Early Jalapeño krusiga så här (Jalapeñon är mitt i bilden, det runt omkring är annat):



Om det är någon som vet vad det beror på tar jag tacksamt emot tips smile.gif

Blommorna faller av när de inte blir pollinerade. Att de inte blir pollinerade kan bero på att det inte finns insekter eller på att blommorna inte bildar pollen. Vissa chili bildar bara pollen om det är tillräckligt ljust och varmt. Jag tror inte tiden för ljuset är lika avgörande som ljusstyrkan. Ställ chilin ute i solen i sommar, så ska du se att det blir frukt. På en del sorter kan blomman bli pollinerad enbart under en dag efter att de har slagit ut, så om ingen insekt är framme just då eller om det inte bildas pollen faller blomman av efter ett par dagar. Det kommer fler blommor efterhand, så det är ingen fara om alla inte blir pollinerade. Just nu blommar t.ex. mina gamla habanero-plantor för fullt, men de sätter inte frukt eftersom de står lite mörkt.

Själva blomningen sätter igång när plantan känner sig tillräckligt stor (beror lite på ljuset och hur mycket näring den får). Gödsling och omplantering kan hämma blomningen ett tag, då plantan mest växer och gör fler blad, men i gengäld får man mycket mer blommor när plantan "vuxit färdigt". När plantan anser sig ha "tillräckligt många frukter" att ta hand om läggs all energi på att frukterna ska mogna och blomningen avstannar. Vad som är "tillräckligt många frukter" tycks bero på plantans storlek.
Gurkan
Är det nån mer som haft problem med Jalapenon ??

Mina får också krulliga blad, ser inte riktigt ut som på Nooras men de översta bladen liksom rullar ihop sig (likadant på ett 100-tal plator) men alla andra sorter ser bra ut.

Har både från Runåbergs och Lindbloms Frö och dom beter sig ungefär likadant.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon