CITAT (Snöflinga @ 08-05-2006, 23:57)
Det är ju allmänt vedertaget att man skall lägga en krukskärva i bottenhålet på krukor före plantering ...
Inte alltid man har... hade överblivna myggnät som jag klippte till och la över hålet, fyllde på med lecakulor och ytterligare ett nät till och sedan jord.
(vitsen med det extra nätet var att man kan återanvända lecakulorna rena och fria från jord och rötter)
Använder det numera även till krukväxter och det funkar jättebra ...

Hej,jag vill tala om att jag såg på tv 4+ (tror jag) att de gjorde självvattnande kruka på deta vis: De tog ett lagomt stort rör, typ för elledningar som de satte mitt i krukan, sedan fyllde de på med lekakulor, jag tror det var upp 4 cm med lekakulor. Ovanpå lekakulorna la de en tygbit och sedan jord över tyget.
De tog en blompinne och fäste den på en frigolitbit som var så stor att den gick lätt genom röret. Så vattnade de krukan och när de ser blompinnen sjunka så är det dags att vattna igen.
Tyvärr så hade jag redan plantera mina växter

så jag får försöka komma ihåg detta till nästa år.
Ha en skön sommar.