Full version: Petunia
Farmor
Godmorgon i vårsolen!

Jag var till Ica Maxi igår och handlade lite mat och tänkte i samma veva köpa några petunior till min balkong. Det fanns inte några alls. Är jag för tidigt ute eller kan det finnas på andra ställen?

Någon här som vet var dom finns? Jag bor i Botkyrka, lite söder om Stockholm.
Anki V
Hemma hos mig finns det massor under lysrören ca 5 v före utplantering.laugh.gif


Skämt å sido, här i Sundsvall anonnseras det om petunior och andra sommarblommor på COOP så nere hos er borde det väl också finnas.

/Anki
Farmor
Tack för svaret, då ska jag ta hojen dit senare i veckan.

wub.gif Vilka ljuvliga petunior du har odlat fram. Jag klarar själv inte av att driva fram egna. Skyller på platsbrist, men mest är det väl slöhet och dåliga kunskaper i odling.
Tezzla
Jag har också kollat lite efter Petunior men inte heller jag har hittat något direkt utbud. Jag förmodar att det är den lååånga vintern som medfört att allt blir senare. Om en vecka eller så kommer det förmodligen finnas Petunior och andra balkongväxter överallt.
kristerh
På EKO hallen i länna i södra stockholm hade de petunia "million bells" alltså de små gulliga petuniorna i olika färger, kostade 29,90 st
krister
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon