Full version: Yngel
bettan149
jag vill ha hjälp med var man kan köpa ett s.k yngelgarn, ser ut som en golvmopp.
Maggan H
Skulle tro det går bra med vanligt polertrassel, mackarna ska ha sånt. Skölj upp och trassla till det.
Killensomvillhagrönafingrar
Håller inte med Margareta Hansson då detta är ett material som drar till sig vatten och i förlängningen bildar bakterier.

Finns mycket bättre yngelgarn i samma material som man gör fisknät av (polyester?)

Detta har jag använt i mina akvarier ett antal år och dessa fungerar ypperligt, kanske kommer solen tära på dem lite men inte så farligt skulle jag tro.

Skall kolla runt lite vart man kan köpa det så jag kan ge mer information.

Då detta inte är så vackert kan jag rekomendera att du täcker det med lite växter alternativet är annars att sätta vattenväxter som har ett rejält rotsystem.
specimetaren
Jag har satt krukor med gräs och vass i. I dem har jag hål så att de skickar ut massvis med fina rötter i stora nystan. Det blir perfekt för fisken att leka i och för ynglen att gömma sig i.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon