Sonen brukar ha sin gulhamster lös i badrummet där det varken finns sladdar att gnaga på eller hål att försvinna i.
För någon vecka sedan när vi satt där med henne så ramlade hon liksom omkull, lade sig på sidan och låg kvar där några sekunder tills jag hjälpte henne upp. Och sedan var det full fart igen på henne.
Igår kväll hörde jag ett konstigt ljud från hennes bur. Då låg hon på sidan igen och flämtade och lät väldigt konstigt, nästan ett hickande flåsljud. Denna gång låg hon länge med halvslutna ögon och vi trodde att det nog var "kört". Men hon piggade på sig och kurade ihop sig i sitt bo som vanligt. Hon åt när vi ställde in mat men hon sprang inte i sitt hjul som hon brukar göra hela kvällarna. Och hon struntade i om vi pratade med henne, hon brukar annars titta upp för att se om vi kommer med godsaker till henne.
Idag har hon mest sovit, men det brukar hon göra på förmiddagarna. Hon är drygt 1 1/2 år så det borde ju inte vara ålderskrämpor?!
Någon som har någon erfarenhet?
Är allt annat än expert på hamstrar, men är inte medellivslängden ca 2 år?
Så det kanske är hjärtat som inte fungerar riktigt som det ska och att den får syrebrist t.ex.
Hittade detta på Agrias hemsida:
Hamstrar har kort livstid i jämförelse med många andra djurslag. I medeltal lever en hamster 2-3 år.
Ålderssjukdomar kan ses redan efter 1 års ålder. Två av de vanligaste problemen är amyloidos (upplagring av äggviteämnen i olika inre organ),
och blodpropp i hjärtat. Ingen av dessa sjukdomar går att behandla.
Amyloidos är en sjukdom där äggviteämnen som bildas i kroppen lagras upp i olika organ, framför allt lever och njurar.
Detta leder till att dessa organ inte kan fungera normalt (lever/njursvikt).
Tecken på denna sjukdom kan vara svullen buk, urinvägsproblem, uttorkning, dålig aptit, sträv päls. Det finns ingen behandling för detta.
Blodproppar i hjärtat förekommer i relativt hög omfattning hos äldre hamstrar.
Vanligen drabbas vänster hjärthalva. Bakomliggande orsaker till sjukdomen kan vara störningar i blodets koagulationsförmåga, hjärtsvikt, bakteriell infektion och amyloidos.
Många andra ålderssjukdomar ses hos hamster.
Lever- och njursjukdomar är vanligt, liksom magsår, tumörer och tandsjukdomar.
Tack! Satt och letade i mina böcker men hittade inte så mycket om sjukdommar.
Jag visste att de bara blir 2-3 år, men jag visste inte att ålderskrämporna kom så tidigt som vid 1 års ålder.
Jag kan inte svara dig vad det är för fel på just din hamster då jag inte har sett det beteendet tidigare.
Att en guldhamster blir 3 år är ovanligt. Räkna med mellan 1½-2½ år.
Vanligast är nog 2-2½.
Honor lever tydligen något kortare.
En av mina honor dog för någon vecka sedan och hon blev drygt 1 år & 8 mån.
Innan hon dog så lät det konstigt när hon andades. Det "klickade" inne i kroppen vid varje andetag.
En annan hona jag har började för någon månad sedan visa kraftiga ålderstecken och hon fyller 1 år den 21:a.
Hur gick det med hamstern?
CITAT (Klura @ 18-05-2006, 19:17)
Hur gick det med hamstern?
Har missat att du frågat!
Jo hon är så pigg igen, beter sig som vanlig, har inte haft några nya "anfall" vad jag vet!
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.