Full version: Usch!
ikah
Upptäckte just ullöss på flera av sticklingarna jag köpt från paul shirley!
Blä.
Har aldrig drabbats av sådana förrut. Vad göra? Har plockat bort alla synliga och petat i provadopinnar i alla växter. Sprayade också med pyrex, men när jag tittade närmare på flaskan stod det inget om att den hjälper mot ulllöss. I min blombok stod det att man ska spraya med bladglans. Är det det bästa?
Hjälp!
Alexander-VG-zon3
provadopinnar tror jag tar lössen . användinte bladglans till nåt det täpper till hålen på bladen och på några växter kan det döda den med wub.gif
kristerh
Provadopinnar är bra, du får nog räkna med att upprepa behandlingen några gånger för att vara säker på att de inte kommer tillb, men de innehåller ju gödning så det är väl ok.
krister
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon