lillgull
Hejsan !
Förra sommaren tog jag lite hemska bilder på ett slags slajmiga puppor i mitt äppelträd och la upp här. Nån som minns det?
Fick rådet att det nog var äppelvecklare och att jag skulle sätta nån slags tejpremsa runt stammen innan första frosten.
I slutet på augusti när jag stog på min lokala trädgårdshandel och skulle inköpa tulpanlökar såg jag en sån tejpremsa och tänkte att ja, det där måste va en sån där grej man ska sätta runt trädstammen på mitt äppelträd.
Men jag köpte ingen för jag tänkte att det var långt kvar till första frosten. Dessutom var jag rätt osäker på hur jag skulle lyckas veta exakt NÄR det var den första frostnatten. Innan den kom alltså..Om ni förstår...Hur förutspår man det?
Det gäller kanske att man är en flitig tittare av tv-vädret eller så? Det finns ju ett separat sjövädersrapport, för båttraffik och seglare. Det borde finnas en trädgårdsrapport också, för alla lantbrukare och trädgårdsvänner.
Iallafall, i helgen gick jag på min första stora odjursjakt i trädgården, hittade bla bladlöss på två rosor. Den striden vinner man ju lätt med såpa-sprit lösningen...
Men de här nedrans larverna! Folk anlitar proffisionella trädbeskärare, jag önskar man kunde anlita en proffsig exterminator som bara kom in genom trädgårdsgrinden och visste exakt vad som skulle göras och när.
Kolla in bilderna här och kolla även mitt album! Räddhågsna avrådes..


Inga från Närke
Om du skriver till webbmaster Ingemar och ber honom flytta din tråd till Skadedjur och insekter kanske du får flera svar. Denna tråd handlar om vilda djur i naturen och natur. Ditt problem är i trädgården och passar bäst i Skadedjur.... biggrin.gif
Där har de nog de bästa tipsen.
amaira
Jo, Ingas råd är nog bra, alternativt lägg in en kopia på detta inlägg i Skadedjur. Jag själv kan inte hjälpa dig på annat vis än ge råd hur du ska kunna behålla dina söta larver, och få dem att må bra! laugh.gif biggrin.gif *sorry, menar inget illa*
Gossen Ruda
Limringar på trädstammarna hjälper mot frostfjärilen vars hona är vinglös men knappast mot flygande äpplevecklare. Där kan man använda feromonfällor men det är knappast något för hemmaodlaren. Tror jag. Det effektivaste är att ta bort alla spinn man ser innan larverna spridit sig över trädet.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon