Finns det någon anledning till att varianten kopparhäggmispel (laevis) inte verkar säljas som häckplantor? Den är ju särskilt färggrann på hösten, så jag skulle gärna välja den i mitt blandade buskage mot nordanvinden.
/Tone
dajo
22-05-2006, 13:54
Vi blev rekommenderade bärhäggmispel (alnifolia) som häck och främsta anledningen till detta var att den hade ett ganska smalt upprätt växtsätt till skillnad från de flesta andra Häggmisplar.
Big Gardener
23-05-2006, 10:22
Amelanchier 'Leavis' är troligtvis den av amelanchier-sorterna som passar bäst som soltärbuske. Dess grenbyggnad kan göra att den visst fungerar som klippt häck, men för det ändamålet anses 'Spicata' bättre och därför används den. Ytterst är det en ekonomisk fråga som gör att det av många anledningar är enklare att driva upp 'Spicata'
Sommartorparn
25-05-2006, 20:30
CITAT (tone @ 22-05-2006, 13:36)
Finns det någon anledning till att varianten kopparhäggmispel (laevis) inte verkar säljas som häckplantor?
Om det gäller den e-märkta varianten så står svaret i kopparhäggmispelns detaljerade växtbeskrivning på E-plantas hemsida :"Till häck rekommenderas i första hand prakthäggmispel, främst på grund av begränsad tillgång på plantor."
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.