Inga från Närke
Som ni tidigare läst kanske i annan tråd ska vi dränera i sommar. För att få in en grävmaskin måste vi flytta vår rosenmandel.
Den har förmodligen stått där i minst 20-25 år och nu undrar jag:

Kan man flytta en så pass gammal buske?

Kan man beskära den nu eftersom den har blommat över och nästan ca 1 meter ner för att bli så liten som möjligt för att det ska bli lättare att hantera den vid flytt? Den är rätt stor bilden är lite missvisande.

Ska man lägga gödning i botten på den platsen vi placerar den och i så fall vad är bäst?

kristerh
Klipp ner den ordentligt, då gör det inget om den förlorar rötter i samband med flytten, och när du planterar den på nytt vattna ordentligt, tror inte du ska ha gödsel direkt när den är omplanterad, vänta ett tag och ge den sedan massor med tes kogödsel när du ser att den kommit igång.
krister
Cilla
Den borde inte vara så svår att flytta om den står i den "jordbunke" i marken som det ser ut som. Rotsystemet borde inte vara så vidsträckt.

Jag skulle inte beskurit den alls vid flytten, flyttade buskar behöver sina blad för att rätterna ska utvecklas. Det jobbiga rent praktiskt är ofta inte det som är ovan jord, utan att få med så mycket under jord som möjligt. Kanske kan grävaren hjälpa er med detta.

Gräver man och lägger busken ned på en pressenning kan man dra den till rätt ställe. Rötterna ska inte vara frilagda i luften länge, lägg på blöta dukdukar och vattna om den måste ligga en stund. Innan du ställer ned nya växtbädden, klipp in de trasiga rötterna med skarp sekatör.

Nya växtbädden måste vara vid och gödsel ska inte läggas i botten på den, men man kan blanda ut befintliga jorden med grus i botten. Kogödsel blandar man de sista 20-30 cm upp mot markytan.
Inga från Närke
Tack för svar från er båda, vi gör nog som Cilla skriver och får hoppas att det går bra. Skall bara försöka hitta en lämplig plats så vi inte behöver flytta den igen nästa år när allt har satt sig efter grävningen runt huset.
Cilla
Inga - du har säkert tänkt på det redan, men ett alternativ är ju också att hyra in en mindre grävare så att ni inte behöver göra jobbet med busken. Om det nu finns plats för en mindre grävare...

Ibland när man räknar ut merkostnaderna för att använda små maskiner för ett jobb och därför väljer en större, glömmer man ofta att det blir merarbete och merkostnader för återställning och återplantering, och att markerna aldrig blir så bra som de var innan maskinerna tryckte till dem.

Men detta har du säkert redan tänkt på.

Skriver detta för att det är så ovanligt med en så fin rosenmandel! Oftast har grundstammen tagit över och/eller sorten krympt ihop. Det här är nog det finaste stora exemplar jag sett.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon