Full version: Betongkrukor
george
Jag skulle vilja ha ett bra "recept" på att gjuta egna betongkrukor att ha ute i trädgården. Har själv tänkt på att använda två olika storlekar på plasthinkar, en stor utanpå och en mindre inuti för att göra planteringshålet med. har någon några bra ideér?
Ingrid på Västkusten
Sök på hypertufa här i forumet - skall Du göra oförfalskade 'bara betongkrukor' så är en större åsså en mindre inuti en snabbb lösning - och så ganska rinnande betong.

Hälsar Ingrid
L8 B.
I senaste Allersträdgård (? - eller var det någon av de andra??) finns "recept" på gjutna fågelbad, men det går säkert att fråga där materialet köps också. Vore roligt att höra hur det går!
Lycka till!
Charlåtta i Skogås
Betty
CITAT (L8 B. @ 13-05-2003, 11:29)
I senaste Allersträdgård (? - eller var det någon av de andra??) finns "recept" på gjutna fågelbad,

Det var Din Trädgård nr4. För att gjuta ett fågelbad av ett rabarberblad använde de ca 7 kg cementbruk A och ca en liter vatten. man får prova sig fram till rätt konsistens. Rätt konsistens har du när du lätt kan forma den till en rund bulle.
Eva i Skåne
Det fågelbadet blev jag förälskad i wub.gif

I sommar ska jag få min man att gjuta ett till mig rolleyes.gif . Han jobbar ju på betongfabrik så det bör kunna blir perfekt laugh.gif
Berith
CITAT (L8 B. @ 13-05-2003, 11:29)
----"recept" på gjutna fågelbad----

Jag gjöt fågelbad förra sommaren och hade då rabarberblad som 'gjutform'. Hur lätt som helst! smile.gif Men.... dom håller ju inte vattnet! När jag fyllt dom med vatten är det borta inom nån timme. sad.gif Vad missade jag vid gjutningen?
Nutten
Närvarade för nån dag sedan när folk gjorde sina egna krukor.
Först gjorde de egna formar av frigolitbitar som var minst 5 cm tjocka. Såg till att frigoliten bildade en kvadrat med botten och höll ihop den med flertalet intryckta spikar.

De blandade 2/3 torv med 1/3 cement, därefter i med vatten och rörde om tills det blev en lagom klibbig smet. (Personen jag frågade sade att den skulle bli lite lätt "rinnig").

I med lite smet i taget, packa noga med t ex änden på en plankbit, för att trycka ut alla luftbubblor. Om de skulle råka bli en massa luftbubblor kvar så är risken för att krukan spricker rätt stor....När lagom tjock botten har uppnåtts (minst 5 cm tror jag de hade) så är det i med innerformen (det som gör att det faktiskt blir en kruka, annars skulle det bara bli en solid kub). Innerformen är tillverkad på samma sätt som ytterformen. Sedan i med lite smet i taget igen (på rätt ställe!!!! wink.gif ), packa...Så håller man på tills det hela är klart. Då ska det stå och torka ett bra tag!

Fördelen med att göra sina egna frigolitformar, är att det blir rätt så lätt att få loss krukan när den är helt klar, men det är klart att det går att använda sånt som hinkar också!
Ingrid på Västkusten
Det är hypertufa - man förfar lite annorledes med betong(utan torv då)

Att få vattentätt - ja det är faktiskt vattentätare man använder till det
:-)
samt att man ser till att få en speciell yta - insidan elelr utsidan som är mkt slät -- nästan ltie glasig - svårt att beskriva men har man meckat så vet man nog vad det är :-)
just packandet ger bra resultat förutom vattentätaren.

Hälsar ingrid
Berith
Jaha, så enkelt var det!! wink.gif wacko.gif

---borde tänkt så långt---
kremlan
Ja visst är det intressant att prova på egen trågtillverkning.
Har tänkt prova på det nån gång under maj månad, få se när det kan passa.
Hittade en fin sida på nätet, har tänkt att följa deras recept och se hur det lyckas.
Skickar länken i fall nån vill läsa.
Tråg, tråg, tråg

Önskar alla lycka till med trågtillverkningen.
Vi får väl berätta för varandra hur vi har lyckats // Eva
Nutten
Berith, du får väl testa att göra ett nytt fågelbad och göra det vattentätt den här gången;)
Ralf
När ni blandar Cement eller Betong. Tänk på följande: Vattnet finns i bladningen för att få igång härdningsreaktionen mellan cementkornen.

Det vatten som ska finnas i bladningen går åt till denna reaktion och torkar bort.

Om man har i för mkt vatten i betongsmeten, så tar detta vatten extra-plats i blandningen. Detta vatten torkar bort men lämnar hålrum efter sig. Vi får då en konstruktion med sämre hållfasthet och som kanske är otät.
Betty
CITAT (Ingrid på Västkusten @ 13-05-2003, 20:28)
Att få vattentätt - ja det är faktiskt vattentätare man använder till det

Hmmm...vad är det för något då??? Var köper man det? Hur mycket ska man ha i till 7 kg cement och en liter vatten, ungefär...? wacko.gif
Ingrid på Västkusten
Tack Kremlan/Eva - kul att se att den artikeln finns på webben fortfarande - det är jag som skrev den :-) :-)
heders åt Skaraborgskretsen som har den kvar (fanns innan på STAs hemsida)

Hälsar Ingrid

PS Betty - byggmarknader - följ anvisningarna på flaskan. Man skall itne ha smeten lätt rinnande - den skall vara ganska stabbig!
Berith
CITAT (Ingrid på Västkusten @ 14-05-2003, 06:57)
kul att se att den artikeln finns på webben fortfarande - det är jag som skrev den :-) :-)
heders åt Skaraborgskretsen som har den kvar

Hmmhm!! Borde kanske bli medlem där.... tongue.gif biggrin.gif
helelena
Förra veckans "äntligen hemma" på tv4 hade ett inslag om att gjuta färgglada krukor av betong.

http://www.tv4.se/antligenhemma/

Låter kul, men är kanske inget för mig som bara har balkongen eller badrummet som tänkbar "verkstad" :-)


/Helena
Kristina zon 3
En fundering, har läste hela artikel från Skaraborgskretsen. "Torv är lätt", men vad menas? Är det jordsäckarna man köper 4 för 100 man ska använda eller är det något annat???

Kristina
spotty
Vad är markplattor för något? Behöver veta det innan utflykten till byggvaruhuset.
Ingrid på Västkusten
Kristina- Solmull är det bästa att använda.

Jordsäckarna innehålelr 'annan' goja också.

Markplattor är ofta fyrkantiga betongplattor - marksten etc. På byggmarknaden står allting noggrant utmärkt med namn. Bra att botanisera och fundera.

Hälsar Ingrid
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon