Full version: Solskydd
Pyttis
Jag har precis köpt ett solskydd, dvs ett trekantigt segel att sätta upp för att kunna sitta vid sommartorpet även på eftermiddagen när solen gassar. En krok kan jag sätta i husväggen, men är det nån som har nått tips om hur man fäster de andra två hörnen? Jag funderar på störar i stolphållare, men hur får man fast dom uppe vid 3 m? Är det någon som har något tips?
Killensomvillhagrönafingrar
Jag har en liknande lösning och har använt mig av en spirbom till en båt.
Bommen sitter i en ögla i altanen och sedan en vire ner i gräset. Inte optimalt då det stör lite när man klipper gräset.

Hur du än löser det hela tänk på att överdimensionera rejält, när vinden tar tag under seglet så blir det otroliga krafter.

I väggen använder jag öglor med franskträskruv, de var runt 0,8 cm men böjde sig vid första blåsvädret.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon