CITAT (akagebeck @ 07-06-2006, 12:57)
CITAT (Åsa @ mälardalen zon 2,06-06-2006, 09:36)
Både Ildi och Supersweet är tomater som ska tjuvas. (de är indeterminate)
Vad betyder det att de är indeterminate?
Varför vill en del tomatsorter tjyvas och en del inte?
Indeterminate är ett växtsätt. En tomat som är indeterminate forsätter att växa som en lång lian tills frosten tar död på den. Från lianen går det ut grenar med blad. I vecken mellan huvudlianen och grenarna kommer det nya skott (tjuvskott, tjuvar). De brukar man ta bort (man tjuvar tomaten) för att få tidigare fruksättning och en mer lätthanterlig planta.
Om man inte tar bort tjuvsotten kommer de att växa paralellt med huvudstammen. Då blir det trångt så att alla blad inte får sol, och frukten kommer senare. Som Gurkan visade tidigare i tråden går det dock att släppa fram ett par tjuvar om man har plats och kan binda upp dem på ett bra sätt.
Motsatsen till indeterminate är determinate. Det är busktomater. De växer inte hur långt som helst utan stannar och slutar producera frukt efter ett tag. Eftersom de inte bildar tjuvskott som växer vidare behöver de inte heller tjuvas.
Här kan du läsa mer:
http://www.tomatsidan.se/(klicka på Tomatinfo och scrolla nedåt)
http://www.taunton.com/finegardening/pages/g00031.asp(bra och detaljerade råd på engelska, bla om olika sätt att tjuva och hur man kan göra för att släppa upp flera stammar på samma planta)