Hej
Har köpt två tomatplantor som jag har i mitt växthus. Köpte ett beg växthus i början av juni, så jorden är "ny".
Nu gulnar bladen på plantorna, vad beror det på? vad ska jag göra?
Åsa, mälardalen zon 2
25-06-2006, 21:34
Vilka blad är det som gulnar de nedersta eller de översta? Gulnar hela bladen eller är nerverna gröna? Vad använder du för typ av jord? Vad gödslar du med?
Hej
Det är bladen i mitten av plantan som gulnar.
Jag har kikat noga, nerverna är nog gröna, det gulnar mest i kanten av bladen.
Jag har köpt Planteringsjord, Änglamarks.
Jag planterade plantorna 9/6, var lite sen, men då var växthuset klart.
Jag har inte gödslat dem, tänkte att jorden jag köpte var gödslad och det räcker nog några veckor. Kanske jag borde ha gjort det?
Åsa, mälardalen zon 2
26-06-2006, 18:12
Det är nog bara näringsbrist med tanke på att nerverna är gröna och att det gulnar runtomkring + att de var satta i planteringsjord som inte brukar vara så väldigt välgödslat med tanke på att tomat är en växt som vill ha det riktigt näringsrikt det brukar gå utmärkt att plantera tomater i ren koskit (typ 4-5 påsar för 100kr).
Tack för svaret
Jag ska genast börja gödsla dem
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.