Sadetta
Bladen på mina vinbärsbuskar och krusbären viker sig inåt på topparna det ser ut som om något skulle vara där. Är det någon som kan hjälpa mig???? sad.gif
Åsa, mälardalen zon 2
Bladlusskador, bladlössen suger i de unga bladen i toppen som sedan viker sig inåt ofta när man ser det har lössen redan vandrat vidare.


Mjölktistelbladlusskador på svarta vinbär
Sadetta
Vad kan man göra åt dem när de finns i bladen?
Har en granne som säger att såpa inte hjälper!
Kommer växten att klara sig eller har inte haft dessa besökare förrut.
Kommer de att komma tillbaka varje år?

Tacksam för svar smile.gif
Åsa, mälardalen zon 2
Jag skulle testa spruta med oljeemulsion några gånger på våren innan växten grönskar för att kväva äggen ifall jag skulle bekämpa, annars tycker inte jag att det egentligen gör något, vinbäret växer och sätter frukt ändå det blir mera en estetisk skada.

Det är mera ovanligt att inte ha löss på vinbär än att man har löss, så de lär nog komma tillbaka nästa år igen.
Sadetta
Tack Åsa biggrin.gif

Känns bra att ha någon att fråga.

MVH Sadetta
Sadetta
Åsa, du bor i mälardalen, var någonstans, sjäv är jag uppvuxen i e-tuna.... biggrin.gif
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon