Full version: Önskebrunn
Annica i Sörmland
Hej hopp!

Nu har sambon kläckt en idé igen! wacko.gif tongue.gif Vi har en borrad brunn i trädgården som tidigare fungerade som dricksvattenbrunn för området under -40 - -60-talen. Vi använder den idag mest till bevattning. Nu har karln kommit på att det vore häftigt att bygga en riktig Önskebrunn, en sån där som finns i sagorna. Jag ÄÄLSKAR idén!! wub.gif wub.gif

Nu till problemet... hur bygger man en sån? Vi vill ha en sån med ett litet tak över och en vev så att man kan hissa ner en hink för att få upp vattnet.

Tar tacksamt emot all hjälp och alla tips och goda råd ni kan skaka fram!

Ps. Vi har redan tänkt över alla säkerhetsaspekter så att ingen ska kunna komma till skada. Det kommer såklart att finns ett lock på brunnen!
marskattan
Det låter verkligen som en toppen ide!! Tyvärr är jag inte det minsta duktig på hur man ska göra sådant rent praktiskt, utan jag ville bara heja på dig/er lite och berätta att jag gärna ser bilder när det hela är färdigt.

Jag håller verkligen tummarna och hoppas att ni kan få hjälp med att förverkliga detta projekt.
Inga från Närke
En länk jag hittade när jag sökte på önskebrunn:

http://www.rundabastun.com/?mode=8
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon