Gabrielle
11-11-2002, 12:23
Hej
Har nyss upptäckt att min paraplysäv (som står i massor av vatten och lite jord i en stor kruka på golvet) har något slags ”spindelväv” eller vad det nu kan vara uppe i kronan av bladen. För övrigt har den torkat ut lite i spetsen på bladen och ser allmänt hängig ut.
Är det någon som har tips på vad det kan vara och vad jag kan göra för att min planta ska bli frisk igen?
Gabrielle
imse@spray.se
Hej Gabrielle,
det kan vara spinn du har fått på din växt. De i stora mängder spinner tunna spindeltrådar mellan grenar/blad. Om du tar och med en stark lampa till hjälp och tittar under bladen...om du har spinn så ser de ut som 0.5mm stora festingar som kryper omkring. Vill du veta mer om hur du får bort spinn kan du gå in på denna sidan:
http://www.blomsterframjandet.se/vaxtdokto...vaxtdoktorn.htmDär kan du läsa om de flesta sjukdomar! Annars kan du lika gärna ha en oskyldig spindel som hyresgäst i din blomma...
Hoppas att det är en oskyldig spindel du har!
Mvh/Emser
Gabrielle
16-11-2002, 11:57
Hej
Tack för ditt svar. Tyvärr är det nog spinn som min blomma har fått. Nu har jag försökt att göra något åt det
1. Hård dusch i badkaret
2. Såpa/vatten dusch
3. Provado spray
Sedan ska man tydligen ha i Provado insektspinnar, men eftersom blomman står i ca 80% vatten kommer de ju att lösas upp allt för snabbt, så det är ett nytt problem som jag inte har löst ännu
Åsa, mälardalen zon 2
16-11-2002, 12:04
Gabrielle jag har svarat på din fråga som du även ställde i forumet krukodling, där hittar du även tips om skötsel av växten.
Provado insektspinnar tar död på insekter men fungerar dåligt på spindeldjur. Spinnkvalster är inga insekter det är spindeldjur.
Gabrielle - lägg till daglig duschning ett tag efter denna behandling också. Spinn ogillar fuktig luft.
Själv tror jag att det är duchen i badkaret som stör spinnförökningen mest, och att jag hindrar de få som överlevt med fortsatt vattenduschning. Mer än den såpsprayning jag sedan lagt på (med utblandning av snus, hrm...).
Men spinn får jag varje år. Förr dog växterna en efter en varje vinter, men nu när jag upptäcker det tidigare så dör ingen.
Cilla
Jag hade spinn på mina blommor nu under hösten men jag tog till med hårdhandskarna och sprayade samt vattnade dem med Pyrex-N både som spray och vattenlösning.
Kombinerat med duschar har jag fått bukt med dem!
Hoppas att din provadospray funkar!
Mvh/Emser
Gabrielle
21-11-2002, 13:22

Tack alla.
För alla praktiska och vänliga råd. Min paraplysäv ser redan ut att hämta sig. Jag får väl kontrollera den och alla andra lite oftare framöver.
Med vänlig hälsning
Gabrielle
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.