Satte förra året Thuja Brabant som häck, och de är alldeles bruna och fnöskiga nederst och innerst mot mitten på stammen Har jag vattnat för dåligt? Eller är det solen som gör så ? Kan jag gödlsa med något kanon-medel? Hjääälp! Jag vill ha en frisk och GRÖN häck!
Almdalen
18-05-2003, 19:50
Många thujor ser lite tråkiga ut tidigt på våren, ofta beror det på kyla och torka. Prova att vattna, jag har haft samma problem men nu verkar de växa igen, jag gav dem också lite kogödsel. Ingegerd
Trädgårdsmannen
20-05-2003, 10:22
De brukar bli lite bruna och trista - särskilt en kall vinter med vår i kombination med kyla och lite snö. Normalt sett slår Brabant nya fina skott så här års och då ser du snart inte de fula längre.
Nu är den ju nysatt och jag antar att du skall ha en jämn fin form på den längre fram. Tänk då på att inte klippa den i toppen förrän den nått sin slutgiltliga höjd för sedan växer den inte mer uppåt sett.
Viktigt är också att du INTE klipper den med helt lodräta sidor utan lite lutande inåt toppen för annars får du trista nedre partier som ett brev på posten för ljuset kommer inte ner (skyms av toppen).
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.