Full version: Gräsmattefrågor
Aja
Hej

Vi rullade gräs (nybygge) och detta är tredje säsongen som den ligger. Vi ville skynda på lite så vår tomt fick aldrig "ligga till sig" det där året som fyllnadsmassorna behöver för att packa sig. Vilket resulterat i höga berg och djupa dalar.
Det ligger också som en matta av dött gräs under det gröna.

Det vi vill göra är att fylla ut i "dalarna".
Så.
Vertikalskära.

men vad ska vi fylla med? Sandblandad jord?
Ska vi så gräs eller kommer det igenom ändå?
I vilken ordning kan man göra detta?
Tänkte att vi skulle jämna till mattan redan i höst.
Kan man vertikalslära till våren då?

/aja
Ophelia
Ja det var ju tråkigt för grundarbete är det viktigaste när man anlägger en gräsmatta.

Vertikalbeskärning görs på våren i syfte att lufta gräsmattans rötter och få upp dött gräs och mossa (som man ska vara försiktig att släpa runt med då varje mossbit har en förmåga att få rötter och sprida sig).

Blir det mycket öppna fläckar så kan ni så in gräs, välj helst de sorter som finns i er befintliga gräsmatta. Eller varför inte lite bellis.

Ojämnheterna kan dressas bort (i o f s så är det lite beroende hur gropigt det är). Bästa materialet är toppdressmaterial (sand och humusrik jord). För att få ner ojämnheterna kan man även trumla (eller välta som jag säger som bonddotter) därefter kan man vertikalbeskära en sväng till. Glöm att gräsmattan blir snygg bara efter en gång, detta kan ta år av bearbetning.

Tänk på att ska ni greja med gräsmattan i höst så tar även gräsmattor vintervila.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon