Full version: Rådhusvin
Tezzla
Planterade i våras tre Rådhusvin mot ett plank. Sedan dess har de inte vuxit någonting! Det enda de har gjort är att skjuta lite skott på bredden men de har inte vuxit en endaste centimeter på höjden. Jag trodde Rådhusvin var relativt snabbväxande. Kan det vara så att det behöver en sommar på sig att rota sig ordentligt och sen skjuter de iväg?
kerstin z5-6
ja och så är det med de flesta växter -de sysslar först med den underjordiska -särskilt torra somrar ...
Tezzla
Tackar för svaret! smile.gif

Men nog är det väl så att många växter/plantor växer redan första året? Vissa växer ju så det knakar så fort de kommer ner i jorden. Men detta kanske främst gäller perenner? Träd, buskar och klätterväxter kanske behöver mer tid på sig?
kerstin z5-6
Jodå , men det är samma sak när man planterar om små plantor -de står still länge -sen , när rötterna kommit igång -då växer de.Är det för torrt -ja då händer inte mkt
Fenomenet syns mest på vedartade växter rosor buskar osv
vattning hjälper men kan sällan ersätta nederbörd
Karrolina
Köpte just ett och dom sa till mig på plantskolan att det skulle ta 2-3 år innan den satte sprutt..
Tezzla
CITAT (Karrolina @ 28-07-2006, 22:33)
Köpte just ett och dom sa till mig på plantskolan att det skulle ta 2-3 år innan den satte sprutt..

3 år? ohmy.gif Nääää, så trist!
weibulls
Jag hade samma problem först, men jag fick tipset att vattna mycket och att blanda ner lite hästgödsel i jorden. Jag lade även lite bark för att fukten skulle hålla sig kvar bättre och det har fungerat jättebra, den började växa ordentligt efter en månad.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon