Helen i Farsta
Vill gärna ha tips på en bra handelsträdgård i Göteborgstrakten eller i Västergötland!
Bor själv i östra Sverige och tar därför tacksamt emot tips!!
marskattan
Hejsan hej!

Nu vet jag inte riktigt om mina plantskole-tips fungerar bra men jag slänger in dom i alla fall. Rätt kul ändå att jag som skåning kan ge tips, men jag var där uppe i förra veckan och fick sambon till att stanna till med jämna mellanrum.

Stegsjöns perenner - www.stegsjon.se
Bra utbud, fin visningsträdgård, ordning och reda samt en mkt, mkt duktig och engagerad ägarinna.
Stället ligger mellan Färjelanda och Frändefors (dom har karta på hemsidan)

Blomstergården i Uddevalla - www.blomstergarden.se
Trevliga, lite udda saker. Vissa priser var dock hutlösa (enligt mig) medans annat var bra. Stor och fin visningsträdgård. Lättast är att fråga vad man letar efter så letar ägarinnan upp det till dig.

Orust blommor - http://orustblommor.se/
Här har jag inte varit själv. Hade vi haft tid hade jag dock åkt dit.

Men nu vet jag ju inte om det är tillräckligt nära eller ens vad du letar efter. Men det är en början i alla fall *s*

Varmt välkommen hit!
/
ullislerum
sävedalens plantskola i partille
Urd
Hej!

Missa inte Rångedala plantskola (1 mil öster om Borås). Det är en riktig höjdare! Blev väldigt glatt överraskad när jag var där tidigare i somras. De har många dammar, ett stort växthus, träd, rosor, kryddväxter och mycket mer att se på.

http://www.rangedala-plantskola.se/default.aspx


Hälsningar Anna
Berith
Christer i Falköping och hans handelsträdgård i Tråvad.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon