CITAT (surren @ 25-08-2006, 08:34)
CITAT (flaxss @ 24-08-2006, 22:13)
om din balkong får en temp på -25c så dör trädet får din balkong -20c så kna trädet dö . blåser det så är det kkankse -30c i vinden som exempel .
så när det börjar gå ner mot en temp på -15cså kan du vira in plantan/trädet med några lager fiberduk plus eventuellt frigolit runt om krukan
Jahaa på de viset

Tack det ska jag komma ihåg!
Men borde jag ha det ute från första början eller kan det stå inne tills det blir kallt?
Du måste skydda krukan betydligt tidigare än så. Bara för att det står att en planta "klarar" ned till en viss temperatur betyder inte det att du kan vänta med att vira in krukan innan luften når den temperaturen. Angivelser på att en planta klarar si och så många minusgrader är oftst en väldigt grov uppskattning av vad plantans ovanjordiska delar klarar. Däremot är rötterna det allra känsligaste på plantan och ska du övervintra en sådan planta på en balkong är det viktigt att skydda krukan så fort det blir minusgrader. Väntar du tills det blir -15 grader är det troligtvis försent.
Man får tänka på att naturligt står växten med skyddande jord omkring rötterna. I en kruka är rötterna nästan helt oisolerade och fryser tillbaka snabbt vid låga temperaturer. En riktigt isolerad vinterkruka med frigolit eller liknande är ett måste i alla lägen då du ska övervintra en vintervilande planta ute oavsett yttertemperaturen. Att dessutom skydda de ovanjordiska delarna från stark sol och hårda vindar är viktigt, speciellt som Sequoadendrum giganteum är en vintergrön planta.
När du ska ställa ut den är en bra fråga, men det naturligaste är att börja så tidigt som möjligt så att övergången från hög till lägre temparaturer kommer så långsamt som möjligt. Går du från innetemperatur till kallt väldigt snabbt kan omställningen döda växten direkt. En liten, nyutsprungen fröplanta är dessutom extra känslig. Då är det bättre med en kortare, svalare viloperiod där man långsamt härdar plantan för vintern, låter den står en kort tid och därefter långsamt avhärdar den. Man måste ju inte lägga vintervilan så att den inträffar precis under vintern utan man kan också lägga den på vårvintern då ytterylan inte är så väldigt stor men ändå tillräcklig för att plantan ska få sin viloperiod.