myrtille
Den har många ben, minst sju på vardera sida, plus ett par gaddar baktill. På bilden syns en likadan fast pytteliten bakom den stora som är ett par centimeter lång. Jag har aldrig sett nåt liknande. Det kan vara den som knaprat på bladen. Är det ett skadedjur?

Åsa, mälardalen zon 2
Gråsugga, lever främst av förmultnande material och brukar räknas till nyttodjuren men de kan ställa till lite skada i ex. växthus det händer att de gnager på gurk och tomatstammar och dyl.



http://www.nrm.se/utstallningarcosmonova/j...8180001703.html
myrtille
Tack återigen, Åsa, för dina som alltid kunniga svar. biggrin.gif
Whiskuchi
CITAT (Åsa @ mälardalen zon 2,02-09-2006, 17:01)
Gråsugga, lever främst av förmultnande material och brukar räknas till nyttodjuren men de kan ställa till lite skada i ex. växthus det händer att de gnager på gurk och tomatstammar och dyl.



http://www.nrm.se/utstallningarcosmonova/j...8180001703.html

...och äter upp jordgubbarna. Hände mig förra året. wink.gif
myrtille
Då ska jag definitivt sopa ner den från balkongen. Jag funderade ett tag på att låta den vara kvar, men den gör större nytta nere bland löven. sleep.gif
zaaritha
Visste du att kräftor är släkt med gråsuggor?
Glerrk!
myrtille
Ha, det kan man ju faktiskt nästan se. Den ser ju ut som en kräftstjärt! laugh.gif

Konstigt det där med vad man tycker är fult eller snyggt. Jag kom att tänka på en replik i Spin City. Det är Michael Fox som säger: "Ekorrar är egentligen ingenting annat än råttor med bra PR."
Gossen Ruda
Gråsuggor är fascinerande djur. Det är dom enda kräftdjuren som gått upp på land men vattenlivet har dom inte lämnat helt. Dom andas nämligen fortfarande med gälar. Gälarna finns i ett litet utrymme under bakre delen av kroppen där dom kan hållas fuktiga, eftersom gälar bara fungerar när dom är våta. Torkar dom ut dör gråsuggan. Finns ett 30-tal arter landlevande gråsuggor i Sverige.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon