Full version: Växtbelysning!
Dr blomma
Hej alla på Odla.nu!!
Mitt vardagsrum har brist på ljus/ä för mörkt pga en stor skyddad ballkong!!(Västerläge)
Verkar tom varit brist på ljus i vardagsrummet i sommras,eftersom växterna växt så lite!!
Till vintern helst tidigare.
-Så måste ja nog skaffa bra växtbelysning till fönstrena & på dom stora växterna inne i rummet!!
Tacksam för tips!!

Mvh/Dr blomma
kellysblues
I källaren har jag lysrörsarmaturer med ett dagljusvitt lysrör och ett växtlysrör (blåaktigt). Det växter som attan. Vet inte exakt om det är dagljuset eller det blå växtljuset växterna tycker bäst om men jag gillar iaf dagljuset, klarar inte hösten utan. Växtlampor tror jag finns i vanlig glödlampsmodell, dagljus tror jag det är lite värre med. Har letat men bara hittat hos terrarie-försäljare (och utomlands). De där nya "active"-lamporna skulle kanske kunna funka också, vet inte om de är tillräckligt vita.

Ofta, även med lampor och lysrör, underskattar vi växternas ljusbehov/överskattar ljusstyrkan; tänk på att du förmodligen behöver flera ljuskällor eller en lång lysrörsarmatur om du har många växter.
arno
Det bästa ljus vi kan ge våra växter förutom svindyra växthuslösningar är vanliga kallvita lysrör. Lågenergilampor funkar också men är ofta för svaga om man vill belysa en större yta.De glödlampor som säljs som "blomlampor" är bara till för att göra växterna vackra för våra ögon (grönt ljus) och ger bara gängliga plantor. Växter behöver ljus från det blåa och röda ljusspektrat.Sök på lysrör osv här på forumet så hittar du en hel del.Det finns ingen anledning att betala mer än 50 - 60 kr för ett lysrör och med en schysst reflektor räcker det långt i ett fönster.En billig timer som du ställer på12-14 timmars belysning (under dagen)så får dina växter ett bra tillskott. Till punktbelysningar för enstaka växter duger lågenergilampor bra. Sätt belysningarna ca. 15 cm ovanför växterna för bästa utbyte. Det är ev. värme man skall passa sig för. Lycka till!
catlady
Jag hittade bara lågenergi-glödlampor med varmt ljus när jag var på Bauhaus. Är det sådana man menar när man rekommenderar dem, eller ska man ha kallt ljus där också?
iliana
Om man vill få tag i dagsljuslampor (även i glödlampeform) så är ett hett tips handarbetsföretagen/affärerna. Sådana lampor används vid till exempel broderi och liknande för att spara ögonen. smile.gif
kellysblues
Aha, handarbetesaffärer. Det har jag inte alls tänkt på. Det ska jag kolla. Brukar ställa mig under min en stund varje dag och andas ut lite, klarar mig inte utan, inte ens under sommaren längre, fast jag är ute i trädgården varje ledig stund.

Nu har jag ju mina lampor både för mig själv och för växterna, men jag vet i alla fall att lågenergilampor är alldeles för gula för ljustörstande människor. Växter är kanske inte lika krävande. smile.gif Du kan ju alltid prova med Bauhauslamporna, det brukar märkas skillnad ganska fort på växterna.
kerstin z5-6
nja -nu räcker det med ett vanligt billigt lysrör + armatur -går bra med begagnad -gärna kallvita rör -kostar ca 65 kr st
Ex på tillverkningsserier som är bra o finns på de flesta affärer som säljer elprylar är 965
kellysblues
Men det är väl det som sagts innan också? Kallvita = fullspektrum = sk dagljuslampor. smile.gif

Det jag menade med att ha flera armaturer/längre armaturer är ju att det inte fungerar att sätta upp en belysning i mitten av rummet, utan att de får ju vara där växterna är.

En vidare fråga om belysning: Vad är det med Fluora-lysrören som inte är bra för växterna? Jag menar, om de saluförs som växtbelysning borde de vara lika bra som de vita? Eller? De kostar ju ungefär lika mycket, i alla fall där jag handlade mina (de vita var t o m en krona dyrare smile.gif).
arno
Fluora - rören är absolut bra för växterna liksom Grolux m.fl. rör gjorda speciellt för odling.Vad jag menade med dåliga blomlampor är glödlampor. De har ett ljusspektrum som gör att växterna ser vackra ut (gröna) men de blir gängliga.
Tyvärr marknadsförs de som växtljus inte som dekorljus.
Växter behöver blått och rött ljus - växter behöver mycket ljus.
Glödlampor, halogenspotar osv. ger lite ljus,fel ljus och mycket värme.
I princip är alla lysrör bra och om man vill ha mest för pengarna är vanliga kallvita oftast bästa köp.Har du hittat Fluora - rör till samma pris gratulerar jag.De brukar kosta från 90 kr och uppåt jämfört med vanliga kallvita/dagsljus, tex. 965, som brukar kosta 50 - 60 kr.
Det enda negativa jag har hört om Fluora/Grolux m.fl. är att de tappar effekt snabbare än vanliga lysrör, detta vet jag dock inte säkert.
Många gör som du - de blandar kallvita och specialrör.
catlady
Jag köpte det där billiga lågenergilampe-paketet på Rusta med tre lampor som är små lysrör men som går att sätta i vanlig lampsockel. Det stod varken på paket eller lampor vilket ljus det var, men jag antar att det är varmt ljus i dem... Kommer det fungera ändå? Tänkte ta bort skyddet från badrumslampan och sätta mina små clemetiner framför en av lamporna. Blir det bra eller blir det för varmt och för dåligt ljus?
arno
Jag känner inte till det där Rusta-paketet men om det är lysrör/lågenergilampor så borde det fungera.Skrivbordslampor används av en del - även om de är ljussvaga så ger de något om man placerar dem nära. Med en reflektor funkar det ännu bättre.
Lite fundersam blir jag ang.dina planer på att ta bort skyddet på badrumslampan. Hur går det med ev. kondens och annat vatten. De flesta armaturer avsedda för våtutrymmen är tätade med gummipackningar och skall bara användas ihopmonterade.
catlady
Jo, det är lågenergilampor så då borde det väl fungera. Det där med armaturen kräver dock en tanke... blink.gif Tack för svar!
arno
Lycka till!
kellysblues
CITAT (arno @ 13-09-2006, 12:47)
Fluora - rören är absolut bra för växterna liksom Grolux m.fl. rör gjorda speciellt för odling.Vad jag menade med dåliga blomlampor är glödlampor. De har ett ljusspektrum som gör att växterna ser vackra ut (gröna) men de blir gängliga.

Aha, då förstår jag. Har hört liknande förr och undrat, men det är alltså lamporna och inte rören. Tack för förklaringen!
Blomsterkisen
Jag vill nog slå ett slag för just lågenergilamporna som finns från 3 w och upp till 23 w (motsvarar ca 11-125 w).

Jag har själv flera sådana i fönstren och i olika styrkor. I köksfönstret, som är ljust på dagen, kompletterar jag med en 11 watts lampa när mörkret faller ute och den lyser ytterligare några timmar på timer.
Resultatet, förutom att hela köket är ljust, har blivit att blommorna växer så det knakar.

Jag satte en likadan på min nya stora Benjamin fikus och den började växa från fönstret, vilket inte var tanken så den lampan använder jag med försiktighet. Fikusen får lära sig att i första hand ta ljuset från fönstret ovanför.
Scout
Låter ju fint att kunna få växterna att frodas bättre, men förbrukar man inte väldigt mycket elengergi? Blir det inte dyrt att ha lampor stående på halva dygnet? Vad blir det på ett år? Nån som gjort en belysningsbudget?
Lady Hamilton
Man brukar säga att ett 58W lysrör "drar"mindre ström än en 60W glödlampa. Förusatt att man inte håller på att tända och släcka det flera gånger smile.gif
kerstin z5-6
yes- således blir det till att ha tänt hos växterna men släckt på toa -så ordnar man kostnadsproblemet laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Kalkyl ? : Skulle aldrig falla mig in .. däremot har jag en övernitisk make -som när han såg den totala ökningen av 22 lysrör( dec -mars alla dagar X16 tim) - på elräkningen -fick lov att hålla med om att summan faktiskt var försumbar ...


med tanke på de växter som övervintras med detta enkla medel


laugh.gif
Lady Hamilton
Jag håller med kerstin laugh.gif Är man rädd för "el-kostnaden" kan man släcka ner lika många glödlampor inne i huset som man har lysrör, resultatet blir = + - 0 på el räkningen tongue.gif
kristerh
CITAT (Hamilton @ 24-09-2006, 16:54)
Jag håller med kerstin laugh.gif Är man rädd för "el-kostnaden" kan man släcka ner lika många glödlampor inne i huset som man har lysrör, resultatet blir = + - 0 på el räkningen tongue.gif

eller byt ut de vanliga lamporna till lågenergi, visserligen kostar de att köpa in men sänker förbrukningen gör de.
joel80
Men dom glödlampor som kallas växtbelysning och som ger rött eller blått ljus, är dom bättre eller sämre än lågenergilampor?
Lady Hamilton
CITAT (joel80 @ 09-10-2006, 00:13)
Men dom glödlampor som kallas växtbelysning och som ger rött eller blått ljus, är dom bättre eller sämre än lågenergilampor?

De är betydligt sämre sad.gif Jag vill till och med påstå att de är totalt värdelösa som växtbelysning för växter.
Men de kan säkert fungera riktigt bra om man vill ha "snyggt sken" på konstväxter...........
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon