I jan 06 fick jag 7 ympar till Vinäpple och alla 7 tog sig.
I april06 hade jag en ympkurs och ingen tog sig på 20 tal ympar.
Jag iförskaffade 10 grundstammar B9som fick ta sig med rötter och tog en frisk gren från Falläng De Jong (ett nyinköpt äppleträd som lever än) tog 10 ympar till dessa tio grundstammar i slutet av april 06 men bara 4 tog sig.
Jag vet att detta ej är vetenskap men är det bättre att ympa tidigare?? Visst kan det bli probem vid ympning. men om man sprutar alla ympar med matolja+lite diskmedel och resten vatten så dör lössäggen (Testade att kolla om det var med löss på köpta ympar och fröstammar men fann inga ägg fast jag synade med förstorningsglas så kom löss men efter sprutning av alla delar med äggdödande oljelösning kom det inga löss.)
Hur länge måste man vänta efter att löven ramlat av trädet tills man kan ympa?? Plommon och persikor som skall ansas nu behöver man vänta? Har en del grundstammar som det kliar i fingrarna att provympa stenfrukt eftersom de är svårare att ta sig?