emmapemma
Vår gräsmatta sluttar lite här och där, framförallt mot vår avenbokshäck och grannens gräsmatta. På grund av detta kom avenbokshäcken att ligga under gräsmattenivån, och nu skulle vi vilka släta ut ojämnheterna. På vissa ställen innebär detta att egentligen borde vi fylla ut även runt vissa avenboksplantor. Men jag har för mig att man skadar trädets bark av att fylla ut med jord (gäller det även en utfyllnad på max 10 cm?).

Är det ofarligt att fylla ut med t.ex. stenmjöl runt plantorna? Borde vi istället lägga t.ex. murblock som avslutning på gräsmattan, och bakom murblocket låta häcken stå på den nivå den står idag?
Cilla
Att höja marknivån är vaken bra för trädets näringsupptagning (rötterna) eller ovanjordiska delar (stam). Hur skadligt det blir beror på hur mycket och vad man fyller med ovan rötterna, medan det mot stammen inte bör fyllas något alls. Träd är noga med vilken nivå de har sina rötter på och vad som är ovanjordiskt och underjordiskt.

Obrunnet, oblandat stenmjöl runt plantorna är inte att rekommendera. Bättre med din idé att mura och låta häcken stå med sian rötter och tammar på samma nivå som idag.
entelea
I sk woodlands brukar man ofta fylla upp kring befintliga träd. Närmast träden grovt singel som dränerar bra. Max 20 cm brukar vara riktmärket! Rötterna söker sig uppåt när jordlagret blir tjockt ovanpå. Kanske inte maximalt bra för buskar/träd men det går!
Cilla
Japp, och sådana träd kan man ofta se fallna i trädgårdsmiljöer. Styrkan i rötterna verkar inte bli så bra när de gör mer eller mindre 90-gradersböjar uppåt för att söka syre och klara livhanken.

Men vanligast är att tillväxten upphör och att träden börjar dö i topparna. Samt att det uppstår rotröta som går upp i stammen om trädens rötter också skadas i samband med bygget eller anläggningen.

Men som sagt, det går. En tid.
Hannele
CITAT (emmapemma @ 19-10-2006, 15:30)
Borde vi istället lägga t.ex. murblock som avslutning på gräsmattan, och bakom murblocket låta häcken stå på den nivå den står idag?

Jag har sett den här fiffiga markhöjningen.

Cilla
Fiffig för stammen men inte för näringsupptagningen. Många träd vars marker höjts så här över rötterna påverkas starkt i sin tillväxt. Mindre tillväxt, fler och snabbare döda grenar.

Men som sades förut - det beror på vad man lägger över rötterna också. Är det stenkross eller luftigt woodlandmaterial påverkar det syresättningen till rötterna mindre än om det är jord- och lermassor.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon