Full version: hängblodbok nedlusad
gunde
Hej!

Jag ska ersätta en hängblodbok som jag i panik slängde iväg första sommaren jag hade den - det satt konstant högar av vita löss i klungor och åt upp bladen på den.

Är det någon som vet om det är vanligt på sorten? Eller var det exemplaret? Jag hade en vidjehortensia bredvid som jag inte ville skulle bli ned usad med. Efter månader med såpasprutan slängde jag iväg den.

Men formen och färgen är jag ute efter i det hörnet.
Andra tips?
Hannele
CITAT (gunde @ 22-10-2006, 23:36)
Jag ska ersätta en hängblodbok som jag i panik slängde iväg första sommaren jag hade den - det satt konstant högar av vita löss i klungor och åt upp bladen på den.

Har bara märkt att skadeangreppen sällan upprepar sej två år i rad, det är ofta varannat år.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon