Henrik_
Är väldigt nyfiken på att testa detta.
Vet att det kommer gå åt en helsikes massa frön för att det ska vara nån chans att någon blir annorlunda.
Men är det någon som råkar veta hur det funkar?
Kan man köpa en vanlig uv lampa som man lägger fröna under?
Och hur länge behöver man isfall lysa?
Finns det några växter som påverkas lättare?
kerstin z5-6
Ingen aning -jag nöjer mej med att pollinera själv -ett visst urval blir det ju , men ingen mutation
Du får berättaa om du lyckas
K
Helen i Piteå Zon 5
Jag har läst i STA:s tidning om Roland Gustavssons försök med att UV-beh. frön, han hade några sorter i frölistan som man fick möjlighet att köpa.
Jag sådde frön av Prunella vulgaris *Roland' så här blev ett ex.
http://www.alltomtradgard.se/forum/albums2...58424343_aa.jpg
Många plantor blev helt gröna och dom slängde jag, sparade endast de varigerade. Vet ej hur man får kontakt med honom, men du kanske kan testa att fråga efter honom på STA:s hemsida.... han kan säkert berätta om hur han gör... /Helen
Zazu
nu blir jag lite nyfiken här, kan man få fram variegerade plantor genom att UV-behandla fröerna? berätta gärna mer!

mvh zazu
Henrik_
Jo jag ska försöka få tag på Gustavsson för att höra efter mer.
När man ska tall fram nya sorter så strålar man ju ofta fröna...dock antagligen inte med uv ljus = )
Sen är det ju så att chanserna att det skulle bli nått annorlunda och dessutom något som är odlingsvärt mycket små.'
Men det vore ju spännande.
Helen i Piteå Zon 5
I nr. 1-2006 sid 16-17 har Roland Gustavsson sin artikel, den kan ju även finnas på STA:s hemsida. /Helen



Här är den!
http://www.tradgardsamatorerna.nu/ta/ta1-0...hall_2006_1.pdf
Whiskuchi
Kan inte röntgen också framkalla mutationer..? Det kanske funkar att betala en röntgenundersökning hos veterinär tänkte jag på - fast istället för djur väljer du att röntga frön tongue.gif
(bara man betalar så borde det gå) wink.gif
Åsa, mälardalen zon 2
Man kan framkalla mutationer via röntgen och UV-ljus. Tror dock inte solarieysrör fungerar det finns olika sorters UV-ljus (har för mig UV-ljusen kallas UV- A, Uv-B och UV-C) och det är de riktigt farliga UV-ljusvågorna som kan framkalla mutationer och de brukar inte finnas i solarierör.
KURT
Det effektivaste sättet att framkalla mutationer är att använda sig av otäcka alkylerande kemikalier. Man det kan ju knappast privatpersoner göra, eftersom även forskare måste ha tillstånd för att använda dessa kemikalier! I vissa fall är nog fröerna allt för väl skyddade, så att det kan vara bättre att orsaka mutationer antingen i plantan, eller under tiden fröerna bildas. Det här är ju klassisk genetik och det är med hjälp av mutationer som den stora variationen av kulturväxterna skapats.
Henrik_
Härligt att man får igång en dialog här med intressanta förslag.
Lampor med uvc strålning, dvs "den riktigt farliga" strålningen går att få tag på, det är vanligt att man använder den för att rena vatten i dammar (uv filter), luftfilter och liknande.
Tyvärr är dom väldigt dyra...
KURT, du verkar ha koll på sånt här?
Hur lång tid tror du isåfall man behöver lysa frön under groningen eller småplantor?
Ska som sagt höra med Roland också, men det kan ju finnas flera sätt att gå till väga på.
IceCube
Om ni gör sönder ett batteri så finns väl alkylerande ämnen i det? Hur som helst så kan man väl låta fröer ligga precis under ett uv-ljus i ett par veckor och sedan låter man de få växa upp under uv-ljus på dagen? Det borde ju framkalla något.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon